Građevinske firme nezadovoljne su predlogom zakona o nepokretnosti, a posebno amandmanima nekoliko partija koje su predložile da se rok u kojem se investitori oslobađaju poreza na nepokretnost smanji sa pet na tri godine.
Šef pravne službe Zetagradnje Ratko Radonjić, koji je bio član radne grupe za izmjene i dopune zakona o nepokretnosti, kazao je za „Dan” da je zaključak radne grupe bio da se investitori oslobode poreza na nepokretnost u godini u kojoj su dobili upotrebnu dozvolu i narednu cijelu kalendarsku godinu.
– Niko u radnoj grupi nije spominjao građevinsku dozvolu kao period od kojeg počinje oslobađanje od plaćanja poreza na nepokretnost. Dobijanjem građevinske dozvole investitor nije u obavezi da plaća porez na nepokretnost. Osnov za plaćanje poreza na nepokretnost se stiče tek kada se stan uknjiži u katastar i dobije PD broj – rekao je Radonjić za „Dan” i dodao da ako neko dobije građevinsku dozvolu ne mora da znači da će završiti zgradu.
– Iluzorno je da neko plaća nešto što možda neće izgraditi. Dosta ima investitora koji su započeli izgradnju stambenih objekta, a da ih nijesu završili – rekao je Radonjić.
On je istakao da je dogovor i zaključak radne grupe bio da se oslobode poreza nakon dobijanja upotrebne dozvole, te da su se iznenadili kada su vidjeli da u predlogu zakona piše pet godina od dobijanja građevinske dozvole. Iznenađenje je bilo veće, kada su amandmanima SDP, LP i DF predložili da se oslobađanje od plaćanja poreza skrati na tri godine.
– Svakako je bolje da rok za oslobađanje od poreza bude duži, ali taj član zakona treba doraditi kako bi se građevinari oslobodili plaćanja poreza od kada dobiju upotrebnu dozvolu, a ne građevinsku – zaključio je Radonjić.
Poslanik SDP-a Damir Šehović je tokom rasprave u Skupštini kazao da je podnio amandman da se skrati rok za oslobađanje od poreza, kako bi se građevinari držali rokova i kako bi nakon isteka rok za oslobađanje prodavali stanove po nižim cijenama.
– Dodatnim oporezivanjem, nakon isteka perioda od tri godine, vlasnici stanova bi se natjerali da smanje cijene kvadrata. Ako ih dodatno oporezujemo, stimulisaćemo ih da prodaju stanove po nižim cijenama. Time ćemo prihode opština povećati, a broj praznih stanova smanjiti – naveo je Šehović.
Skupštinski odbori će danas raspravljati o amandmanu Šehovića, dok će se o njima odlučiti na plenumu naknadno. Sa izmjenama i dopunama zakona o nepokretnosti nijesu saglasne ni opštine, koje su navele da bi ga mogle primjeniti od 2016. godine. Njima, za razliku od građevinara, nije prihvatljivo podizanje donje granice oporezivanja sa 0,10 na 0,25 odsto. Mnogi tvrde da ga neće moći naplatiti.
Ne treba udaviti građevinarstvo
Vlasnik Cijevne Danilo Petrović smatra da je vladin predlog mnogo racionalniji.
– Zbog krize i građevinarstvo trpi i ne bi ga trebalo udaviti u procesu oporavka – rekao je Petrović za „Dan”.
Izostala javna rasprava
Radonjić je istakao i da izmjene zakona nijesu prošle javnu raspravu.
– Nigdje nisam vidio obavještenje da je održana javna rasprava, čime se dovodi u pitanje ustavnost zakona. Svaki propis mora da prođe javnu raspravu, osim ukoliko nije riječ o hitnim i vanrednim stvarima – istakao je Radonjić.