EU planira do 2019. uspostavu unije tržišta kapitala

Evropska unija uspostaviće uniju tržišta kapitala do 2019. godine, a među prvim konkretnim koracima koje u tom smjeru namjerava preduzeti mjere su za podsticanje direktnih ulaganja u kompanije, pokazuje dokument Evropske komisije u koji je Reuters ovih dana imao uvid.

U tom su dokumentu, u čijoj je izradi učestvovao povjerenik EU-a za finansijske usluge Jonathan Hill, po prvi put utvrđeni vremenski okviri vezani za temeljnu politiku EK kojom se želi udahnuti život u posustalu ekonomiju 28-članog EU-a.

Među važnim ciljevima za Evropsku uniju izdvaja se harmonizacija propisa za tržišta kapitala kako bi se povećalo trgovanje dionicama, obveznicama i drugim vrijednosnim papirima. Mnoge zemlje na evropskom kontinentu kroz istoriju su se više oslanjale na bankovne kredite za potrebe finansiranja svoga poslovanja nego na vrijednosne papire, a takva ih praksa čini ranjivijima na šokove u bankarskom sektoru, primjećuje Reuters.

Svi oni koji iskazuju određenu skepsu u pogledu takvih planova kažu da besprijekornu uniju tržišta kapitala u EU nije moguće uspostaviti. Uvjeriti 28 država EU-a da harmoniziraju svoje zakone o porezima i stečaju bilo bi politički nemoguće, smatraju oni. Velika Britanija, koja nadzire najveće tržište kapitala u EU-u, ono u Londonu, odlučno je kazala da neće Bruxellesu ustupiti potpunu superviziju toga sektora.

Ipak, u Bruxellesu vjeruju da postoji čitav niz važnih koraka koje mogu preduzeti kako bi se podstaknula ulaganja i smanjila ranjivost kontinenta na šokove u bankarskom sektoru.

Evropska komisija trebala bi 18. februara objaviti tri dokumenta koja će naznačiti početne korake u tim planovima.

Inicijalna ‘zelena knjiga’ odrediće nekoliko kratkoročnih inicijativa za iduće mjesece, poput onih kojima bi se ulagačima omogućio lakši pristup kreditnim informacijama u slučaju manjih kompanija.

Drugi dokument sadržavat će prijedloge za podsticanje visokokvalitetne sekuritizacije duga zasnovanog na paketu zajmova, čime bi se bankama olakšalo da u bilansima oslobode prostor za dalja kreditiranja, pokazao je dokument u koji je Reuters imao uvid.

Treći dokument proučiće, pak, načine izmjene pravila EU-a o dokumentaciji koju su kompanije dužne objaviti kako bi došle do finansijskih sredstava a u cilju da se manjim kompanijama omougući lakši pristup zaduživanju na tržištima kapitala.

EK će akcijski plan objaviti u drugom ili trećem tromjesečju ove godine, navodi dalje Reuters.

Takođe, Reuters podsjeća i da kompanije u Evropi i do 80 posto svoga finansiranja ostvaruju putem banaka, dok ostatak pribavljaju na tržištima, što je suprotno situaciji u Sjedinjenim Američkim Državama, gdje je finansiranje kompanija koje se bazira na tržištima kapitala pomoglo bržem oporavku ekonomije od financijske krize.

Slični Članci