Indija postaje ekonomska sila

Indija bi tokom ove godine trebalo , prema procjenama financijskih stručnjaka, da postane vodeća ekonomska sila među zemljama u razvoju.

Razlozi takvih predviđanja leže u nizu uspješnih ekonomskih programa i velikoj brzini kojom se sprovode zamišljene reforme premijera Modia poput neuplitanja vlade u poslove državnih banaka i većeg otvaranja tržišta stranim investitorima, uglavnom udjelom u kompanijama koje se bave životnim osiguranjem.

Prošle godine Sensex, vodeća indijska berza, doživjela je rast od 30 posto, te je trenutno druga najsnažnija u Aziji.

Takođe,  još jedan dokaz rastućoj snazi Indije je tvrdnja tamošnjeg ministarstva finansija da i New Delhi očekuje ekonomski rast od 5.5 posto ove fiskalne godine, koja završava u martu 2015.

– Rast Indije izgleda nezaustavljiv –  smatraju iz Centra za ekonomska i poslovna istraživanja, te predviđaju da će do 2018. godine postati najveća ekonomija Commonwealtha.

– Problemi koji su mučili Indiju u protekle dvije godine, stvar su prošlosti. Finansijski deficit i visoka inflacija uzrokovana padom cijena robe sada su pod kontrolom – tvrdi Howie Lee iz investitorske firme Phillip Future.

Ipak, reforme premijera Modia nalaze na kritike pojedinih lokalnih biznismenima i političara. Takođe, iz Morgan Stanleya smatraju da ukoliko Indija želi da ostvari željeni rast od 6 posto mora ponajviše raditi na fleksibilnosti tržišta rada, stvoriti povoljnije uslove za kupovinu zemljišta, te uvesti djelotvorni sistem oporezivanja.

Slični Članci