Nekoliko je kompanija u 2014. godini, uključujući Universal Music Publishing Group i American Apparel, prvi put postavilo žene na pozicije CEO-a.
S druge strane, u ovoj je godini Microsoftov Satya Nadella izjavio kako žene ne bi trebale tražiti povišicu (ili što god je pokušavao reći), Goldman Sachs je optužen zbog takozvane ‘boys club’ korporativne kulture, a Silikonska dolina je bila na meti kritika zbog odbacivanja radništva koje se nije uklapalo u ‘brogrammer’ kalup.
Donosimo pregled trendova u 2014. godini koji su oblikovali ulogu žena u svijetu rada:
Žene i dalje nisu plaćene jednako kao muškarci (čak i za isti posao s jednakim iskustvom)
Žene koje su diplomirale ekonomiju 2014. godine na prvom poslu očekuje 14 548 dolara manja plata nego muškarce, tvrdi Bloombergova analiza. Skeptici naglašavaju da razloge za opstanak rodnog jaza u plaćama treba tražiti u činjenici da žene prihvataju manje plaćene poslove te da ih u profesionalnom usponu sprječavaju ‘porodi;ne’ obveze, ali činjenica jest da rodni jaz u platama nije nestao kada su žene počele preuzimati bolje plaćene poslove pri čemu su imale jednako iskustvo kao i muškarci (ili u jednakoj mjeri nisu imale iskustva).
Dobijaju poslove, ali ne na najvišim pozicijama
Kompanije se vole hvaliti raznolikošću, ali obično nastaje muk kada se spomene pitanje broja žena na najvišim pozicijama. Čini se, pogotovo u finansijskom sektoru, kako jako mali broj žena dospije do vodećih pozicija u kompanijama.
Teško pronalaze mentorstvo
Istraživanja pokazuju kako je pronalaženje mentorstva najbolja stvar koju mlada osoba može napraviti na novom poslu. Međutim, problem nastaje u činjenici da se žene na vodećim pozicijama koje odluče mentorisati mlađe radnice često suočavaju s negativnim kritikama nadređenih. Štaviše, i kod muškaraca i kod žena se može primijetiti manja želja za mentorisanjem radnica.
Žene su nepopularne kao šefice
Gallupovo istraživanje sprovedeno u oktobru je pokazalo kako samo petina Amerikanaca i Amerikanki preferira žene kao nadređene. Žene, od kojih je 39 posto izjavilo kako preferira šefa umjesto šefice, pokazuju veću želju za muškarcima na nadređenim pozicijama – 26 posto muškaraca preferira muškarce.