Drugi najbogatiji čovjek na svijetu Bil Gejts daje mnogo novca u humanitarne svrhe, ali se ispostavilo da samo mali dio zaista bude potrošen tamo gde treba.
Kako piše “Gardijan”, istraživanje grupacije “Grejn” pokazuje da je od vrtoglave tri milijarde dolara koje je za pomoć gladnima širom svijeta donirala Fondacija Bila i Melinde Gejts tek nešto više od deset odsto završilo u Africi, a čak 75 odsto na računima raznih organizacija u SAD, Britaniji i drugim bogatim zemljama.
Podaci pokazuju da je skoro polovina doniranog novca u prethodnoj deceniji otišlo na račune globalnih poljoprivrednih istraživačkih mreža, ali i raznih agencija Ujedinjenih nacija i Svjetske banke.
Preostalih milijardu i po dolara su koristile stotine organizacija za istraživanje i razvoj širom svijeta.
“I od tog novca više od osamdeset odsto sredstava je dodijeljeno prije svega organizacijama u SAD, a zatim u Velikoj Britaniji, Njemačkoj i Holandiji”, navodi španski “Grejn” u svom izvještaju.
Ukupno je uplaćeno i 678 miliona dolara na račune univerziteta i nacionalnih istraživačkih centera, a poražavajuće je da je tu ista situacija – 79 odsto novca je završilo u SAD i Evropi, a samo 12 odsto u Africi.
“Razlika je šokantna, to pokazuju i donacije za nevladine organizacije – od 669 milijardi, samo četiri odsto je završilo u Africi, a čak 75 odsto u SAD. Bili smo zapanjeni kada smo analizirali podatke i vidjeli da oni žele da se bore protiv gladi na južnom dijelu planete, dajući novac organizacijama na sjeveru”, piše u izvještaju.
Kako se navodi, čelnici Fondacije “ne slušaju lokalne poljoprivredne”.
“Najveći dio sredstava ide na organizacije koje se bave visokotehnološkim rješenjima, a ne za podršku rešenjima koja poljoprivrednici sami primjenjuju na svom zemljištu. Afrički poljoprivrednici su tako u poziciji samo nekoga ko konzumira znanje i tehnologije sa strane”, piše u izvještaju.
Fondacija Bila i Melinde Gejts je jedna od najvećih na svijetu, a 38 milijardi novca je uložio bivši prvi čovjek Majkrosofta.
Fokus Fondacije je Afrika i većina istraživanja se bave problemom afričkog kontinenta, ali ovaj izvještaj ukazuje na to da ima jako malo direktnog ulaganja u Afriku.