S obzirom na golem ekonomski uticaj, Njemačka se zove u pomoć više nego bilo koji partner kada je riječ o pružanju finansijske pomoći zemljama koje protiskaju dugovi i o spašavanju Evrope od sloma.
Bojeći se bijesa svojih birača, Merkel je prvo odbijala uzeti novac poreznih obveznika za programe finansijske pomoći kojim se trebalo vratiti povjerenje u evropsku valutu, zbog čega je dobila nadimak “gospođa nein”.
No kancelarka je na koncu popustila obećavši pomoć Njemačke u uspostavi finansijskog sistema pomoći za zaštitu najugroženijih zemalja. Istovremeno je preuzela vođstvo omanje grupe zemalja, uglavnom sjevernoevropskih, tražeći oštriji proračunski nadzor i nepopularne mjere sigurnosti.
“Nakon početka krize u eurozoni i rasprave o njemačkom uticaju u Evropi koja je uslijedila, posljedice pada Zida postaju vidljive u potpuno drukčijem svjetlu tek u prigodi 20. godišnjice ” tog istorijskog događaja 2009., ističe Hans Kundnani iz Evropskog vijeća za međunarodne odnose sa sjedištem u Berlinu.
Analitičari ističu da sadašnja moć Njemačke proizlazi iz njenih novijih ekonomskih uspjeha: još prije nekoliko godina, početkom 2000-ih, zemlju su čak nazivali evropskim bolesnikom.
Moć Berlina je “vjerovatno privremena”, ocjenjuje Lannoo, spominjući “dugoročne ekonomske teškoće” te zemlje, napose demografski pad i slab natalitet.
Taj stručnjak ističe i da je sadašnja ekonomska slabost Francuske pretvorila francusko-njemački par, tradicionalni pokretač Evrope, u veoma neuravnotežen tandem.
Berlin neodlučan na međunarodnom planu
Protivno očekivanjima, dok je ekonomska kriza u Evropi učvrstila uticaj Njemačke, mnogi žale što ona ne želi preuzeti vodeću ulogu na međunarodnoj pozornici.
U međunarodnoj politici Njemačku izvan Evrope smatraju najvećom silom. Merkel je, na primjer, od izbijanja ukrajinske krize razgovarala s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom puno više nego bilo koji drugi evropski čelnik.
No unutar EU-a ipak nailazi na kritike zbog svoje povremene neodlučnosti. Dok je Francuska među prvima poslala svoje avione da učestvuju u udarima na Islamsku državu u okviru međunarodne koalicije pod vodstvom Sjedinjenih Država, Njemačka je ograničila svoje učestvovanje u vojnoj obuci kurdskih boraca.
“Njemačka nerado igra vodeću ulogu na međunarodnoj pozornici, što sprječava Evropu da to učini bez njemačkog pristanka”, rekao je Karel Lannoo.