Evropski petogodišnjaci uče programiranje

Savladavanje osnova računarskog programiranja postaje obvezno u osnovnim školama u nekim državama članicama EU-a kako bi se mladi što prije počeli pripremati za zahtjevno tržište rada u budućnosti, prenose evropski mediji. Neke njemačke savezne pokrajine uvele su programiranje u srednje škole, a to razmatra i Danska. Neke škole u Estoniji pak podučavaju programiranje čak šestogodišnjacima.

Britanske škole počele su također prije mjesec dana podučavati programiranje. Za djecu u dobi od pet godina i stariju, programiranje je dio novog nacionalog kurikuluma za računarstvo koji se uvodi ovo polugodište.

Srednje škole u Velikoj Britaniji već su to dobrim dijelom primijenile, no u osnovnim je to “revolucionarno”. Djeca u dobi od pet do sedam godina moraju naučiti što su algoritmi i kako se koriste. Naučiće i kako kreirati jednostavne programe te kako se logičkim razmišljanjem može predvidjeti ponašanje programa.

Kurikulum je fleksibilan i škole imaju veliku slobodu izbora u kreiranju lekcija. Grupa evropskih i američkih tehnoloških kompanija, uključujući Microsoft, Facebook i Rovio, poslala je u utorak otvoreno pismo evropskim ministrima obrazovanja pozivajući ih da poboljšaju računarsko obrazovanje u školama. EU je već podržao uvođenje programiranja u škole.

Povjerenica za digitalni razvoj Neelie Kroes i povjerenica za mlade i obrazovanje Androulla Vasiliou pozvale su ovog ljeta u pismu europske ministre obrazovanja da svoj djeci osiguraju priliku da u školi razvijaju osnovne vještine računalnog programiranja, posebice imajući u vidu veliku nezaposlenost među mladima.

Evropska unija obilježava od 11. do 17. listopada Europski tjedan programiranja.

Slični Članci