Crnogorska privreda imala bi velike koristi od upotrebe lokalno proizvedenog gasa, a država bi od nje dobila skoro 60 odsto ukupnih prihoda, kazao je za Dnevne novine portparol grčke kompanije “Energean Oil & Gas” Sotiris Čiotakis.
Predstavnici grčke kompanije “Energean Oil & Gas”, jedne od šest koje su se prijavile na tender za istraživanje podmorja od Budve do Ulcinja, smatraju da će eventualni pronalazak nafte u crnogorskom podmorju ojačati geopolitički položaj Crne Gore u pogledu snabdijevanja energijom.
Portparol kompanije Sotiris Čiotakis kazao je da su jako dobro upoznati sa geologijom regiona, te da postoje čvrsti dokazi da u podmorju Crne Gore ima nafte i gasa.
“Geologija nema granica, pa shodno tome moralo bi biti zaliha i dijelu koji je crnogorski. Dokazano je postojanje gasnih i naftnih polja u Italiji, Albaniji i Hrvatskoj, a vjerujemo da ih ima i u Crnoj Gori”, rekao je Čiotakis.
Prema njegovim riječima, nacionalna privreda će imati mnogo benefita od potencijalnog korišćenja lokalno
proizvedenog gasa, što bi bilo mnogo jeftinije od uvoznog gasa.
“Proizvodnja lokalnog gasa može pozitivno uticati i na državni budžet. Država će dobiti skoro 60 odsto od ukupnog prihoda koji će biti generisan od proizvodnje nafte i gasa, a biće otvorena i nova radna mjesta”, naglasio je Čiotakis.
Grčka kompanija dala je ponudu za tri bloka u crnogorskim vodama, a prema uslovima tendera istraživanje će trajati sedam godina.
“Što više blokova budemo dobili, veći prostor ćemo istražiti, i nadamo se, iskoristiti. Ali, moramo da sačekamo rezultate tendera. Ako se otkriju ugljovodonici, proizvodnja može započeti 2021. ili 2022. godine”, precizirao je Čiotakis.
Komentarišući uticaj istraživanja na životnu okolinu, on je rekao da kompanija koju predstavlja ima “besprekoran učinak” u oblasti zaštite životne sredine.
“Poslujemo više od 30 godina, u blizini veoma osjetljivih ekoloških oblasti, na samo četiri milje od tradicionalne globalne turističke destinacije ostrva Tasos u Grčkoj, a problema nikada nije bilo. Naša kompanija je dokazala da može da funkcioniše uz ekosistem i proizvodnju nafte i gasa, dok u potpunosti poštujeprirodnu sredinu”, naveo je Čiotakis.
Kompanija “Energean Oil & Gas”, koja je fokusirana na istočno Sredozemlje i Sjevernu Afriku, prijavu za tri bloka za eksploataciju nafte i gasa u podmorju Crne Gore podnijela je u konzorcijumu sa Britancima.