Kompanije iz sastava S&P 500 indeksa ove će godine potrošiti gotovo svu dobit na dividende i otkup dionica, pokazuju podaci koje je prikupio Bloomberg.
Dioničarima američkih kompanija tako će otići ukupno 914 milijardi dolara ili 95 posto dobiti. Inače, od 1998. godine u prosjeku su kompanije dioničarima godišnje vraćale 85 posto dobiti, ako se isključe recesijske 2001. i 2008. godina.
Prema očekivanjima Howarda Silverblatta, analitičara S&P 500 indeksa, na otkup vlastitih dionica ove će se godine potrošiti 565 milijardi dolara, dok će na dividende otići dodatnih 349 milijardi dolara, 12 posto više nego lani.
Prema predviđanjima, američke kompanije zabilježiće ove godine ukupnu dobit od 964 milijardi dolara što bi trebalo biti osam posto više na godišnjem nivou. Ove nedelje počinje objava rezultata za treće tromjesečje, a od sastavnica S&P 500 indeksa analitičari očekuju da će u prosjeku objaviti pet odsto više zarade. Iako na prvi pogled izgleda da će kompanije podijeliti i posljednji novčić svojim ljubljenim dioničarima, činjenice ipak daju drugačiji pogled. Naime, velike američke kompanije prepune su novca.
Već pet godina finansijski rezultati sve su bolji, pa je 500 kompanija iz indeksa akumuliralo 3,6 biliona dolara u gotovini i novčanim ekvivalentima. K tome, samo su tokom ove godine prikupile 1,3 biliona dolara prilikom izdanja korporativnih obveznica, što je vrlo blizu rekordne vrijednosti. Otkupi vlastitih dionica ukupno vrijedni dva biliona dolara imali su značajan udio u snažnom rastu cijena dionica od dna tržišta u martu 2009. godine. Tokom tog razdoblja S&P 500 indeks ojačao je 191 posto. Prema podacima banke Barclay’s, udio novčanog toka koji čelnici kompanija troše na otkup dionica udvostručio se u odnosu na 2002. godinu.