Sastavni djelovi Elektroprivrede, FC Distribucija, FC Proizvodnja i FC Snabdijevanje, moraju biti podijeljeni i funkcionalno i pravno razdvojeni do 1. januara naredne godine, poručio je direktor sekretarijata Energetske zajednice Janez Kopač.
– Te cjeline ne smiju biti pod nadzorom istog organa. Na primjer, FC Proizvodnja će biti pod nadzorom Ministarstva finansija a Snabdijevanje pod nadzorom Ministarstva ekonomije. Takođe, vlasnik infrastrukture ne treba da ima uticaja na snabdjevača, jer može zloupotrijebiti položaj.
Ta obaveza je bila dio drugog energetskog paketa, a od početka naredne godine zemlje članice Energetske zajednice moraju preuzeti treći paket – kazao je Kopač na sjednici Odbora za ekonomiju, gdje je predstavljao godišnji izvještaj o implementaciji strategije Energetske zajednice.
On je kazao da je razdvajanje EPCG jedan od prioriteta, dok je pored toga naveo i da se novi zakon o energetici mora usvojiti početkom naredne godine.
– Usvajanjem novog zakona odgovornost za balansiranje će snositi veliki potrošači. Oni moraju planirati potrošću, ali ako se ne drže toga stvaraju probleme i zbog toga moraju odgovarati – istakao je Kopač i podsjetio na prošlogodišnju nelegalnu potrošnju Kombinata aluminijuma, kao uzrok debalansa.
– KAP je lani nenajavljeno napravio otklon i CGES je potrošenu struju morao platiti iz svog džepa. Preduzeće planira određeni nivo proizvodnje, snabdjevač kupi potrebnu količinu energiju i kada preduzeće smanji proizvodnju snabdjevač mora da je proda na berzi – naveo je Kopač.
Na pitanje predsjednika odbora Aleksandra Damjanovića (SNP) hoće li biti sankcija ukoliko se EPCG ne razdvoji do 1. januara, Kopač je odgovorio da je razdvjanje zakonska obaveza, koja u praksi nije realizovana.
– Ukoliko se to ne uradi, imamo pravo da pokrenemo prekršajni postupak koji se odvija u više faza, a može rezultirati sankcijama. Srbiju smo, na primjer, kaznili zbog nerazdvajanja Srbijagasa – rekao je Kopač.
Pomoćnik ministra ekonomije Miodrag Čanović kazao je da iz A2A, koja upravlja EPCG, postavljaju pitanje šta će biti sa akcijama prilikom odvajanja kompanije. Isti problem, kako je dodao, bio je i prilikom odvajanja EPCG i CGES-a.
– Kompleksan je zakon i teško ga je implementirati jer EPCG nije državna firma sa 100 odsto vlasništva, nego imamo strateškog partnera koji ima 41,7 odsto akcija. Oni se pridržavaju italijanskih zakona i pravila, pa sve treba uskladiti – naveo je Čanović.
Član odbora Regulatorne agencije za energetiku Miroslav Vukčević kazao je da je prema zakonu trebalo da se EPCG razdvoji prije tri godine i dodao da RAE nije mogla da ih kazni zbog toga.
– RAE je dala mišljenje na modele razdvajanja koje je EPCG predlagala – saopštio je Vukčević.
RAE ne smije biti zavisna od političara
U trećem paketu je predviđeno da RAE mora biti nezavisan od političkog i komercijalnog interesa.
– RAE je sada formalno nezavisan organ. Regulatori u drugim država imaju prosjek plata na nivou djelatnosti koju nadziru. Neprihvatljivo je i da RAE čeka izjašnjenje Vlade i Skupštine na izvještaj, jer su lako smjenjivi ukoliko se ne usvoji izvještaj, tako da ovlašćenja regulatora treba promijeniti – naglasio je Kopač.
Montenegro bonus bez licence za gas
Kopač je naveo da je obaveza i pravni okvir za gas koji će, kako je naveo, prije ili kasnije stići u Crnu Goru. Istakao je i da Montenegro bonus, kojeg je Vlada odredila za operatora prenosnog sistema gasa, ne smije biti vlasnik gasne infrastrukture, dok je Vukčević naveo da RAE ne da MB-u licencu za gas jer nema infrastrukturu.