Zamislite da želite da naučite da upravljate helikopterom, govorite francuski ili igrate tenis. Potom zamislite da, umjesto hiljada sati vježbe i učenja, možete željenu vještinu jednostavno skinuti s računara i uprogramirati u svoj mozak. Takva tehnologija odnedavno više nije naučna fantastika.
Istina, još uvijek smo daleko od direktnog ubrizgavanja svih detalja neke vještine u naše mozgove, no kaliformijska kompaniaj HRL Laboratories tvrdi kako je uspjela da postigne impresivne rezultate u učenju uz pomoć stimulacije mozga elektrodama.
Kada mozak uči nove vještine, na njemu nastaju vidljive, fizičke promjene, kako se stvaraju i ojačavaju nove veze između neurona. Ideja nove tehnologije je da se uz pomoć lagane stimulacije strujom podstakne stvaranje veza između neurona u centrima odgovornih za određene vještine.
Naučnici iz HRL-a su snimali električnu aktivnost mozga šestoro profesionalnih pilota dok su upravljali simulatorom letenja i pokušavali da slete.
Potom su uzeli grupu od 36 dobrovoljaca, od kojih je pola dobilo električnu stimulaciju u dijelovima mozga u kojima je kod pilota zabilježena najveća aktivnost, a druga polovina (kontrolna grupa) je dobilo nasumično generisane ili nikakve signale.
Prema tvrdnjama HRL-a, privatne kompanije za razvoj novih tehnologija u vlasništvu Boeinga i General Motorsa, grupa kojoj su stimulisali dijelove mozga identifikovane kod profesionalnih pilota su čak 33% brže savladali vještine sletanja i upravljanja avionom.
Ovo su tek prvi eksperimentalni rezultati tehnologije u povojima, i treba pričekati da neka druga grupa naučnika postigne iste ili usporedive rezultate, no ukoliko se pokaže tačnim, pitanje učenja vještine uz pomoć elektrostimulacije postaje samo pitanje rezolucije – razvoja tehnologije koja dovoljno precizno može razaznati neurone koji su zaslužni za određenu vještinu, te dovoljno precizno stimulisati ekvivalentne neurone kod neke druge osobe.