Bob Parsons je američki biznismen koga često nazivaju carem domena jer njegova kompanija GoDaddy inc. uz povezane firme drži oko 40% ukupnog broja registrovanih .com / .net / .org domena. Prije nekoliko godina napisao je svoja pravila na putu do uspjeha. Pročitajte ih u nastavku.1. Izađite iz zone komfora i izbjegavajte je
Vjerujem da se ništa, ili makar ništa značajno ne dešava kada ste unutar zone komfora. Često čujem ljude kako kažu: „brine me sigurnost“. Moj odgovor na to je jednostavan: „sigurnost je za pokojnike“.
2. Nikad ne odustajte
Gotovo ništa ne funkcioniše iz prvog pokušaja. Ako vam se čini da to čime se bavite ne radi, to ne znači da neće proraditi, već da vjerovatno ne radi na način na koji pokušavate. Da je jednostavno, svi bi se bavili upravo time, i vi ne biste imali priliku.
3. Kada ste spremni da odsutanete, bliži ste cilju nego što mislite
Postoji jedna Kineska izreka koju prosto obožavam, i mislim da je apsolutno tačna. Kaže ovako: „izazov da odustaneš biće najveći tik prije nego što si gotovo uspio“.
4. Što se briga tiče, ne samo da treba prihvatiti najgori mogući ishod, već njime kvantifikujte koliko je zapravo loše
Vrlo rijetko će najgora posljedica biti čak i blizu loša kao gomila „nedefinisanih posljedica“. Moj otac mi je od ranog doba govorio tako, u momentima kada sam se mučio i izgubio i košulju sa leđa, trudeći se da pokrenem Parsons Technology – „pa dobro Roberte, ako ne uspije, makar ne mogu da te pojedu.“
5. Fokusirajte se na ono što želite da se desi
Postoji stara izreka koja kaže: „kakva su vam razmišljanja, takvi ste i sami.“
6. Rješavajte stvari dan po dan
Koliko god da je teška situacija u kojoj se nalazite, možete je riješiti ako ne gledate predaleko u budućnost, i fokusirate se na trenutak u kome ste. Kroz sve možete proći ako idete dan po dan.
7. Uvjek stremite naprijed
Nikad ne prestajte da istražujete. Nikad ne prestajte da se usavršavate. Uvjek radite nešto novo. Onog momenta kada prestanete da usavršavate svoju organizaciju, onda počinje da izumire. Neka vaš cilj bude da kompanija napreduje svakog dana, u makar nekakvom malom smislu. Istražite japanski Kaizen koncept. Mala poboljšanja svakog dana na kraju rezultuju velikim prednostima.
8. Brzo odlučujte
Kao što je general Džordž S. Paton rekao: „Dobar plan izveden danas na silu je daleko bolji od savršenog plana izvedenog sjutra.“
9. Mjerite sve što moze biti značajno
Kunem se da je ovo istina. Sve što mjerite i nadzirete, poboljšava se.
10. Sve ćime ne upravljate će se pogoršati
Ako želite da otkrijete probleme o kojima ne znate ništa, odvojite neko vrijeme i detaljno istražite područja kojima neko vrijeme niste posvetili pažnju. Garantujem da će se tamo ukazati problemi.
11. Obratite pažnju na konkurenciju, ali viže se bavite onim što radite sami
Kada gledate konkurenciju, zapamtite da sve djeluje savršeno izdaleka. Čak i planeta Zemlja djeluje savršeno spokojno iz dalekog svemira.
12. Ne dozvolite da vas bilo ko gura okolo
U našem društvu, sa svim zakonima pa čak i terenima za igru, imate podjednako pravo da radite to što radite kao i bilo ko drugi, pod uslovom naravno da je to nešto legalno.
13. Ne očekujte da je život fer
You’ll be doing good if the only meaning fair has to you, is something that you pay when you get on a bus. Ovo bi moglod as eprevede u smislu da život nije fer i da sami pravite svoje kočnice. Ovo nema nikakav smisao na našem jeziku:
14. Sami rježavajte svoje probleme
Otkrićete da time što sami donosite rješenja, razvijate kod sebe i takmičarski duh. Masura Ibuka, jedan od osnivača SONY-ja je to najbolje rekao „Nikad nećete uspjeti u tehnologiji, biznisu ili bilo čemu ako pratite druge.“
Postoji i stara izreka koju sebi često ponavljam, kaže ovako: „mudar je sam sebi savjetnik“.
15. Ne shvatajte sebe previše ozbiljno
Razvedrite se. Često je za polovinu naših dostignuća zaslužna sreća. Zapravo niko od nas ne kontroliše stvari u onoj mjeri u kojoj želimo.
16. Uvjek postoji razlog za smijeh
Pronađite ga. Na kraju krajeva, imate sreću što ste uopšte živi. Život je kratak. Sve više i više, saglasan sam sa izjavom mog mlađeg brata. On me uvjek podsjeti na činjenicu „nećemo biti ovde dugo, tu smo da bi nam bilo lijepo.“