Do sada je Crnogorska plividba otplatila 18,7 miliona dolara kredita za dva broda, od čega je iz državne kase plaćeno 15,1 milion, a 3,6 miliona iz sredstava kompanije, saopštila je vršiteljka dužnosti direktora tog kotorskog preduzeća, Marija Vukmirović.
Ona smatra da je za to posljedica trenutne visine vozarina na međunarodnom tržištu. S druge strane, Barska plovidba je sama do sada isplaćivala obaveze po kreditu Eksim banke za svoja dva broda.
“Crnogorska plovidba ima problem sa vraćanjem kredita, jer je od početka otplate kredita do danas visina vozarina znatno ispod onog nivoa koji bi nam omogućio otplatu kredita. S obzirom na to da su vozarine počele blago da rastu i taj se trend očekuje u narednim mjesecima i godinama, stvoriće se uslovi da kompanija otplati barem dio kredita”, kazala je Vukmirović Pobjedi.
Vlada je prošle godine platila dvije rate kredita namijenjenog za brodove “Kotor” i “21. maj” od 5,93 miliona, prvu od 2,98 miliona dolara 21. januara, a drugu od 2,94 miliona 21. jula.
“Očekujemo da Vlada ove godine isplati, ako ne čitav iznos, onda sigurno najveći dio anuiteta. Naredna rata dospijeva 21. januara, a u ovoj godini treba uplatiti 5,78 miliona dolara. Preostali dug po osnovu ovog kredita iznosi 39,9 miliona USD”, navela je Vukmirović i podsjetila da je grejs period istekao 21. jula 2015. godine.
Prema njenim riječima, za vrijeme grejs perioda, od 21. januara 2013. godine do 21. januara 2015. Crnogorska plovidba je iz svojih sredstava uplatila svih pet rata kamata od ukupno 3,6 miliona dolara.
Ona je navela da je kompanija uplatila i učešće od 8,3 miliona dolara, kao i menadžersku naknadu banci od 474 hiljade dolara.
Ugovor o kreditu za brodove sa kineskom Eksim bankom, vrijedan 47,39 miliona dolara, zaključen je početkom 2010. godine. Ugovorena cijena oba broda je 55,7 miliona, stalna kamata tri odsto, vrijeme otplate je 15 godina. Grejs period je trajao pet godina, nakon čega se preostali dio kredita otplaćuje u 20 polugodišnjih rata.
Oba broda se iznajmljuju jednogodišnjim ugovorima, što omogućava redovni priliv sredstava i funkcionisanje društva bez zastoja.