I pored brexita Velika Britanija zauzela prvo mjesto na listi najboljih država za biznis u 2018.

Nakon što je Velika Britanija na referendumu prošle godine odlučila da napusti Evropsku uniju, stručnjaci predviđaju da će se britanska ekonomija urušiti. Međutim, iako je funta zabilježila pad od oko 9 odsto, u odnosu na dolar, privreda se zadržala na relativno dobrom nivou.

Bruto domaći proizvod je u 2016. godini porastao za 1,8 posto, tek nešto manje od BDP-a Njemačke koji je iznosio 1,9 posto. Ekonomski rast je nastavljen i u 2017. godini, nakon što su cijene na tržištu nekretnina porasle, a nezaposlenost pala na 42-godišnji minimum od 4,3 procenta.

Neizvjesnost će ostati i nakon zvaničnog izlaskaove zemlje  iz EU, koji je zakazan za mart 2019. godine. Neke kompanije u  zadržavaju investicije kako bi vidjeli kako Brkit utiče na trgovinske odnose, a očekuje se da će rast biti usporen 2018. godine, ali britanska poslovna klima ostaje atraktivna.

I pored svih negativnih predviđanja, Velika Britanija se prvui put našla na samom vrhu Forbsove liste najboljih zemalja za biznis.

Britanija je zauzela prvo mjesto u čak 15 metrika, sem u oblasti političkog rizika u kojem se našla na dvadeset osmom mjestu.

Primjera radi, kompanije„Wells Fargo“ i „Apple“ su napravile značajne poteze u Britaniji, od trenutka glasanja za Bregzit. „Wells Fargo“ je potrošio 400 miliona dolara za kupovinu novog evropskog štaba u finansijskom okrugu u Londonu, dok je kompanija „Apple“ najavila planove za otvaranje novog Londonskog kampusa 2021. godine. „Facebook“ je takođe ušao na britansko tržište predstavništvom u kom zapošljava 9.000 zaposlenih.

Velika Britanije je zauzela četvrto mjesto u oblasti tehnološke spremnosti, a treće u oblasti brojnosti i obrazovanja kvalitetne radne snage. Ekonomija ove zemlje iznosi 2,6 biliona dolara i peta je po veličini u svetu. London je centar za evropske finansijske usluge i dom finansijskim gigantima, kao što su „HSBC“, „Prudential“ i „Barclay’s“.

“Najbolja stvar za U.K. je da je London jedno od tri globalna centra za finansijske usluge. Čak i nakon izlaska Britanije iz EU, nekoliko evropskih gradova pretenduje da zamijeni London, ali svaki od njih ima određene nedostatke”.

Međutim, dominatan liderski položaj Britanije mogao bi da bude kratkog daha, s obzirom da Londonu prijeti gubitak čak 10.000 radnih mjesta u bankarskom sektoru. Naime, „Citygroup“, „Morgan Stanley“, „Nomura“ i „Standard Charter“ planiraju da premeste sjedište u Frankfurt, dok druge banke, koje žele da obezbijede pristup jedinstvenom tržištu, pretenduju na Pariz i Dablin.

Forbs je napravio listu najboljih zemalja za biznis, ocjenjujući 153 zemlje u 15 različitih kategorija, među kojima su pitanja imovinskih prava, inovacija, poreza, tehnologije, korupcije, slobode (lične, trgovinske i monetarne), birokratije i zaštite investitora.

 

Slični Članci