“Brisel zatečen, dok Kina pruža ruku istoku Evrope”, navodi Financial Times u tekstu u kom neimenovani diplomata kaže da se o Samitu 16+1 i te kako priča u EU.
Kako se navodi, postoji zabrinutost da će bliže veze Pekinga sa “siromašnijim nacijama u Evropi” uticati na politiku čitavog bloka.
“Ovakav regionalni pristup nailazi na veliku sumnjičavost, ne samo u Briselu, već i u prestonicama brojnih članica EU”, rekao je izvor listu pod uslovom anonimnosti.
Drugi visoki diplomata jedne od evropskih zemalja kaže da je ovo samo “vrh ledenog brijega”.
“Samit 16+1 se tiče niza stvari, a neke od njih zadiru i u kompetencije EU ili idu ka novim oblastima u kojima već postoje inicijative između same EU i Kine”, kaže on.
Kako primjećuje list, dok neki učesnici samita hvale inicijativu, u Briselu se diplomate plaše da će Kina iskoristiti 16+1 da podriva pravila EU i iskoristi tenzije između Istoka i Zapada unutar samog bloka.
List navodi da se “kineska zvijezda” uzdiže na nebu zemalja na istoku Evrope, među kojima je i Srbija koja je već sklopila velike infrastrukturne poslove sa Kinom.
Kao dve velike brige za EU izdvajaju se “veći napori da se koristi uticaj u centralnoj i istočnoj Evropi da se utiče na zajedničku evropsku politiku prema Kini”, kao i to što će “neke od zemalja iz 16+1 svoje veze sa Kinom iskoristiti za bolje pregovaračke pozicije u Briselu”.
“Evropske diplomate strahuju da bi takva dinamika mogla da utiče na efikasnost Brisela u često komplikovanim odnosima sa drugim najvećim trgovinskim partnerom. Kina traži garantovane ugovore za svoje kompanije, što je u suprotnosti sa tržišnim pravilima u EU i propisima oko javnih nabavki”, navodi se.
FT podsjeća i na to da su “tenzije već visoke” i da je njemački vicekancelar Zigmar Gabrijel podigao dosta prašine u Kini izjavom da bi Peking trebalo da “poštuje koncept Evrope” i da će, ukoliko Evropa ne bude imala jedinstvenu strategiju ka Kini, Kina uspjeti da razjedini Evropu.
Evropa zazire i od poslova koji se sklapaju na samitu 16+1, a FT ističe da postoji više njih, među kojima je mađarski dogovor o željeznici Beograd-Budimpešta, koji su “kontroverzni”. Uglavnom se govori o izostanku tendera i sklapanju dogovora koje EU upravo istražuje kako bi se ustanovilo da li krše pravila Unije.
B92