Prema nedavno objavljenim finansijskim izvještajima za treći kvartal ove godine, naftne kompanije u svijetu bilježe znatno slabije rezultate u poslovanju u odnosu na prethodne godine. Glavni razlog je pad cijene sirove nafte u proteklih godinu i nešto dana.
Ako se uzme u obzir da je prosječna cijena nafte tipa brent, tokom tri kvartala u 2014. iznosila 106,56 dolara po barelu, a u istom periodu ove godine svega 55,31 dolar po barelu, što je 48 odsto niže, jasno je što su naftni giganti posegli za nepopularnim mjerama – smanjivanjem ili odustajanjem od investicija i otpuštanjem radnika.
Svjetski gubitaši
Neto gubitak zabilježili su Statoil – 3,3 milijarde dolara, Conoko Phillips – 980 miliona dolara, italijanski Eni – 361 milion eura.
Royal Dutch Shell je ostvario najveći kvartalni gubitak u poslednjih 16 godina. Sa jednom milijardom dobiti u prvih devet mjeseci ove godine, ova najveća evropska naftna kompanija ima pad pad neto dobiti od čak 93% u poređenju sa devet meseci 2014. godine.
Neto profit British Petroleuma je niži za 40%. Za 9 mjeseci ove godine, neto profit iznosi 1,8 milijardi dolara, a u istom periodu 2014. godine bio je 3 milijarde dolara.
Francuski Total je u ovom periodu zabilježio pad dobiti od svega 16 odsto – umesto 10 milijardi dolara dobiti koliko su ostvarili u prvih devet mjeseci prošle godine, ove su zaradili 8,4 milijardi dolara. To im je omogućilo da realizuju visok nivo investicije u vrednosti od 16,6 milijardi.
I najveći američki proizvođač nafte Exxon Mobile je u trećem kvartalu zaradio 47 odsto manje nego u istom periodu prošle godine – 4,24 milijarde dolara.
Kriza nije zaobišla ni kinesku energetsku državnu kompaniju PetroChina, ćerku kineske nacionalne korporacije CNPC, koja se kotira na berzama Njujorka, Hong Konga i Šangaja. Neto dobit je pala 3 puta u odnosu na isti period prošle godine i iznosi 4,8 milijardi dolara. Ova kompanija je u prva tri kvartala ove godine povećala obim proizvodnje nafte za 3,3 odsto i gasa za 4,3 odsto. U isto vrijeme, povećala je i obim prerade za 1,2 odsto.
Niko nije imun na probleme
Naftna kriza, naravno, prelila se i na područje našeg regiona. Hrvatska INA ostavila je neto dobit od 47,4 miliona eura, što je za 38,4 odsto manje u odnosu na isti period 2014. godinu
Ni Nafatna industrija Srbije (NIS) nije ostao imun na probleme koje potresaju sve kompanije u sektoru, ali je zadržao profit, čak i zabilježio rast neto dobiti u trećem tromjesečju ove godine u odnosu na isti period prošle godine. Ova kompanija je u trećem kvartalu 2015. godine ostvarila dobit od 6 milijardi dinara, što je za 45 odsto više u odnosu na isti period 2014.
Posljedice krize
Ova dugotrajno niska cijena nafte, uticala je na brojne promjene u poslovanju naftnih kompanija. Tako je rafinerijska djelatnost postala isplatljivija imajući u vidu niske ulazne cijene sirovine, pa rafinerije mogu prerađivati znatno jeftiniju naftu i ostvariti veće profite na gorivu.
Mnoge naftne kompanije smanjuju investicije i otpuštaju radnike. Na primjer, Chevron, čija je zarada u trećem kvartalu ove godine pala na 2 milijarde dolara u odnosu na 5,6 milijardi dolara koliko su zaradili u istom periodu prošle godine, odlučio je da smanji investicije za 25 odsto i u naredne dve godine otpusti 6 do 7 hiljada ljudi, ili čak, 10 odsto personala. U istom periodu, Statoil planira da smanji broj radnika za oko 2000 ljudi.
Royal Dutch Shell je zaustavio istraživanja na Aljasci i u Kanadi. Britiš Petroleum je zbog pada dobiti smanjio investicije, tako da će umjesto 24 ili 26 milijardi dolara, u kompaniju biti investirano 19 milijardi dolara. Conoco Phillips je morao da napusti jednu bušotinu u Meksičkom zalivu, kao i da otpiše obezvrijeđenu imovinu i uđe u restrukturiranje.
Interesantno je i da uporedo sa trendom smanjenja zarada ili gomilanjem gubitaka, naftne kompanije istraju u isplati dividendi, ili ih čak, povećavaju. Stručnjaci objašanjavaju ovu mjeru strahom menadžmenta da će investitori u slučaju smanjenja dividende oboriti cijenu akcija. Zato, na primjer, Exxon Mobile najavljuje povećanje kvartalnih dividendi uprkos gubicima koje su pretrpjeli ove godine. Njegov primjer slijede svi vodeći proizvođači nafte, kao što su British Petrolum, Statoil i Conoco Phillips.
Bizlife