Hrvatska je među osam država članica Evropske unije koje su potpisale pismo Visokoj predstavnici Federiki Mogerini kojim traže da Evropska služba za spoljno djelovanje (EEAS) značajno proširi aktivnosti u suzbijanju ruske propagande, posebno na području juga Evrope i na Zapadnom Balkanu. Uvid u to pismo imao je briselski portal “EUobserver”, prenosi zagrebački “Jutarnji list”.
Osim Hrvatske, pismo koje je poslato prije desetak dana potpisala su ministarstva spoljnih poslova Češke, Letonije, Litvanije, Poljske, Rumunije, Švedske i Velike Britanije.
Navodi se da su u tom pismu iznijeli tvrdnju da, “suočeni sa nesmanjenom kampanjom dezinformisanja koju vrši treća strana (Rusija), vidimo hitnu potrebu daljeg jačanja kapaciteta StratKoma EU”.
Jutarnji podsjeća da je StratKom kancelarija osnovana pri EU, odlukom koju su podržale sve članice, kako bi se otkrile i demantovale neistine koje o EU, kako misle u Uniji, širi Rusija. U pismu se traži da punim kapacitetom počnu sa radom i dve nove filijale EU StratKoma – za Jug i Zapadni Balkan.
Od EU traže veće finansiranje kao i dovoljna sredstva kako bi moglo da se ulaže u inovativne tehnologije.
EUobserver, kako se prenosi, navodi da su ove države na prvoj liniji onoga što se u pismu naziva “sofisticiranom i intenzivnom kampanjom stranih aktera kako bi se generisalo nepovjerenje i nezadovoljstvo demokratskim poretkom, diskreditovala EU, transatlantska zajednica i naši partneri, kao i da bi se smanjilo naše jedinstvo”.
Navodi se da je StratKom, koji bi pomogao u borbi protiv ruske propagande, osnovan prije dve godine odlukom Evropskog savjeta i djeluje u okviru EEAS, a da neke diplomate kažu da je osnovan prije svega zbog uloge predsjednika Evropskog savjeta Donalda Tuska, dok Mogerinijeva nije ni tada pokazivala neki pretjerani interes za to.
Prema ovom članku, StratKom putem Tvitera i društvenih mreža pokušava da demantuje ruske dezinformacije i promoviše pozitivno praćenje EU delovanjem na području bivšeg Sovjetskog Saveza. Ima oko 30.000 pratilaca na Tviteru.
Navodi se da za StratKom radi samo 14 osoba, od kojih je čak 10 diplomata iz država članica. U odjeljenju za Zapadni Balkan rade još dvoje diplomata, a šest na Južnom odeljenju koje se uglavnom bavi kampanjom protiv radikalne islamizacije.