Dok u velikom broju svjetskih gradova vlada bezbjednost, tehnološkli napredak i odlični zdravstveni uslovi, u pojedinim djelovima naše planete situacija je izuzetno loša.
Visok procenat nezaposlenosti, društvena nejednakost, loša zdravstvena njega i strah za sopstveni život samo su neki od faktora zbog kojih su ti gradovi izloženi društvenom ili ekonomskom raspadu.
Njih je na karti ‘Krhkih gradova’ prikazao Robert Muga, stručnjak za globalnu bezbjednost i vodeći naučnik instituta Igarape.
Muga je izdvojio 11 faktora ‘krhkosti’ gradova, koristeći podatke Svjetskog poljoprivrednog foruma, Univerziteta UN iz Japana i udruženja SecDev. Na osnovu njih je stvorio interaktivnu mapu svijeta koja prikazuje mjesta kojima prijeti skori nestanak.
Što je boja crvenija, to je stanje na tom području teže, dok plavi tonovi ukazuju na to da nema razloga za brigu.
Podaci iz 2015. pokazuju da je stanje najstabilnije u Evropi i na istoku Azije, dok su Bliski istok i subsaharska Afrika najfragilnije regije.
Najbolja ocjena za grad je 1, dok je najlošija 4.
Inače, karta prikazuje gradove s više od 250.000 stanovnika.
Kada je riječ o evropskim gradovima, kao jedna od najvećih prijetnji navode se klimatske promjene, a rizik predstavlja i širenje sukoba s Bliskog istoka i dolazak brojnih izbjeglica.
“Dobra vijesti u svemu ovome jeste da krhkost gradova ne prestavlja stalno stanje”, izjavio je Muga za Biznis Insajder.
Stanje na Bliskom istoku krhko je zbog terorizma, ali i brze urbanizacije, dok u središnjoj Americi gradove pogađaju prirodne katastrofe i ubistva.
Mapu možete videti OVDE.