U nedjelju su održani parlamentarni izbori u Njemačkoj. Kao što je bilo očekivano, CDU/CSU – koalicija dosadašnje kancelarke Angele Merkel, osvojila je najveći broj glasova, ali radi se o pirovoj pobjedi. Naime, koalicija je na jučerašnjim izborima osvojila čak 63 mjesta manje u parlamentu nego prošli put. Većinu izgubljenih mjesta vodećih stranaka osvojila je radikalna desna stranka Afd, koja se protivi masovnom useljavanju stranaca pa čak koketira s nacizmom.
Odmah nakon otvaranja Forex tržišta između nedjelje i ponedeljka, eurom se trgovalo po približno 0,5% nižem kursu nego u petak. U trenutku pisanja analize, kurs EUR/USD na platformama Admiral Markets-a iznosi 1,1900, što je još uvjek 13,5% iznad nivoa s početka godine.
Razlog pada je bojazan od političke nestabilnosti u najvećoj evropskoj ekonomiji. Merkel će vjerovatno morati da napraviti koaliciju s nekoliko manjih stranaka kako bi ostala na vlasti, a to znači da će kontinuirano morati da ispunjava njihove želje, koje možda neće biti u skladu s njenim planovima za vođenje države, ali i cijele Evropske unije. Ulaskom u parlament, radikalna desnica dobiće vjetar u leđa. Od sad će biti još vidljivija i prisutnija u javnom životu, a dobiće i značajna finansijska sredstva koja joj po zakonu pripadaju, što će moći da iskoristi za dalju propagandu.
Sada slijedi politička trgovina u kojoj će potencijalni partneri pokušati dobiti što više. Pregovori o sastavljanju parlamentarne većine mogli bi da potraju nedjeljama, a svaki zastoj će biti detaljno propraćen od strane medija. Na osnovu toga, analitičari Admiral Markets-a smatraju da bi u idućih nedjelju do dvije moglo doći do dodatnog pada kursa eura od nekoliko odsto.
Osim njemačkih izbora, još nekoliko događaja bi moglo da utiče na kretanje kursa ove nedjelje. Tog dana se održava referendum o nezavisnosti Katalonije, koji bi mogao da destabiliše Španiju, pa time i zajedničku evropsku valutu.
U četvrtak izlazi podatak o rastu američkog BDP-a, koji bi takođe mogao da djeluje na kurs EUR/USD. Očekuje se da je američki BDP u drugom kvartalu porastao 3,1% u odnosu na prethodni kvartal. Ukoliko se ispostavi da je rast bio veći, dolar bi mogao ojačati u odnosu na evropsku valutu.
Svi navedeni događaji mogli bi dovesti do pada kursa eura od nekoliko odsto, ali posle toga se može očekivati rast. Naime, u oktobru će Evropska centralna banka predstaviti plan početka zatezanja monetarne politike, što će biti prvo zatezanje nakon 2011. godine. To bi tokom 2018. godine trebalo da dovede do jačanja eura u odnosu na većinu ostalih najtrgovanijih valuta na svijetu.