Budva prednjači po cijenama, ali ne zaostaju ni Pljevlja

Iz velikih trgovina istakli da su cijene na primorju tokom sezone više zbog visokih troškova poslovanja, dok iz Vlade nakon pritiska javnosti najavljuju nova ograničenja marži

Trgovina u lancima velikih marketa širom Crne Gore trenutno je najskuplja u Budvi, u kojoj 13 artikala osnovne gramaže, čije su cijene Vijesti bilježile, treba platiti 37,8 eura. Ipak drugi najskuplji od posjećenih trgovačkih lanaca, i to na suprotnom kraju države bio je u Pljevljima, u kojima je ista potrošačka korpa koštala oko 30 centi manje, odnosno 37,5 eura.

Još povoljnije, mogu trgovati i oni u Tivtu koji za ove proizvode moraju platiti 37 eura, dok je tokom ljetnje turističke sezone, neznatno povoljnija trgovina bila u Podgorici, u kojoj za ovu korpu treba izdvojiti 36 eura. Međutim, i unutar gradova postoje značajne razlike, tako su u marketu u centru Podgorici cijene iste kao u marketu te kompanije u Budvi, dok su marketima istog lonca na periferiji glavnog grada cijene znatno niže.

Cijene u junu ove godine, po podacima Uprave za statistiku Monstat, bile su 4,1 odsto više nego u istom mjesecu prošle. Junske cijene proizvoda i usluga lične potrošnje, takođe su zvanično bile u prosjeku 0,1 odsto više nego majske, dok je najveći uticaj na mjesečnu inflaciju imao rast cijena usluga smještaja, voća, mesa, mlijeka, jaja, sira, vazdušnog prevoza, kafe, čaja,.bezalkoholnih pića, sokova, ulja…

Budva očekivano prednjači po cijenama, a posebno šampona koji košta 2,99 eura, odnosno 30 centi više nego u u Pljevljima i Tivtu. Isti šampon u Podgorici treba platiti 2,59 eura, što znači da je ovaj proizvod u Budvi skuplji oko 40 centi. U ovoj primorskoj opštini više treba platiti i za kilogram paradajza, za koji treba izdvojiti gotovo dva eura, dok je u ostalim gradovima jeftiniji za 10 do 30 centi.

Najveća zabilježena razlika je u slučaju kilograma nelctarina, koje su u Podgorici jeftinije za pola eura nego u Budvi. Tako je za njih u Budvi potrebno platiti 2,79 eura, dok iste u Glavnom gradu koštaju 2,29. Osim toga, u Budvi i 100 grama kafe treba platiti 10 do 20 centi više, tj. euro i po dok je u ostalim gradovima oko 1,3 eura.

Primorje je osjetno skuplje posebno kada su u pitanju lubenice, pa potrošači u Budvi i Tivtu za ovo osvježenje, plaćaju duplo skuplje u odnosu na Podgoricu i Pljevlja, i to 50 umjesto 25 centi.

Po ukupnom nivou cijena mnogo ne zaostaju ni Pljevlja, u kojima u odnosu na ostale gradove ističe kilogram budimske kobasice, koji košta 60 centi više, tj. 14,59 eura. U ostalim opštinama cijena je oko 14 eura. Skuplji u Pljevljima je i litar mlijeka sa čepom, atreba ga platiti 10 centi više. U ovom gradu je zabilježena i najveća cijena makarona, koje su 25 centi skuplje nego u ostalim, u kojima koštaju 1,19 eura. Za 10 centi nego u ostatku države je skuplja i limenka piva, koju u Pljevljima treba platiti 1,15 eura.

Sa druge strane, kafa u ovoj opštini kao i u Podgorici, ima najnižu cijenu u odnosu na primorje. Među artiklima kojima su cijene iste nezavisno od grada i regije su voda i pašteta, i koštaju 0,59 odnosno 0,85 eura.

Opširnije u Vijestima

 

 

Slični Članci