Trikovi koji pomažu da ne otkrijete previše o privatnom životu na poslu

Prijateljstvo sa kolegama može da bude delikatno: govorite dovoljno o ​​sebi da podstaknete drugarstvo, ali ne previše da biste se slučajno osramotili ili naškodili svojoj reputaciji.

Karen Linč, izvršna direktorka CVS Health-a, tvrdi da postoje trikovi za postizanje prave ravnoteže: dijelite sve što vam direktno pomaže da riješite problem ili se povežite sa nekim drugim.

„Postoje stvari o kojima možete da razgovarate, a koje mogu da naprave razliku. I tu je tanka linija“, rekla je nedavno Linč za LinkedIn-ovu video seriju „This is Working“.

Linč je dodala da je slijedila sopstveni savjet kao predsjednica Aetne, ulogu koju je obavljala od 2015. do 2021.

Na početku svog mandata, vodila je kompanijski sastanak i pozvala menadžere da ozbiljnije shvate mentalno zdravlje. U neplaniranom trenutku, podijelila je nešto što nikada ranije nije rekla nijednom kolegi: Kada je imala 12 godina, njena majka je počinila samoubistvo.

Iskustvo je dramatično uticalo na njeno odrastanje. Takođe se osjećala posramljeno i uznemireno zbog toga, pa je veliki dio svoje karijere provela isključivo u poslu, rekla je.

Ali usred sastanka, dok je 50.000 zaposlenih slušalo, Linc je shvatila da može pomoći svojim kolegama da razumeju zašto se toliko snažno zalaže za mentalno zdravlje. Nakon sastanka, jedan zaposleni ju je kontaktirao.

„Upravo je izgubila sina zbog samoubistva. I priznala je da ne želi da kaže ljudima … i kazala je: ‘Uspjela si. I osjećam se mnogo bolje sada kada pričam o tome, jer možda moja priča može da pomogne nekoj drugoj mami’“, rekla je Linč.

Kako izbjeći pretjerano dijeljenje

Za Linč, granice između kancelarijske šale i prekomernog dijeljenja počinju da se brišu kada otkrijete previše ličnih ili osjetljivih informacija.

„Nećete reći: ’Posvađala sam se sa svojim mužem sinoć’“, napomenula je ona.

Budite taktični u vezi sa onim što otkrivate u kancelariji, vježbajte aktivno slušanje i postavite zdrave granice, preporučuju stručnjaci. Čak i postavljanje granica koliko dugo provodite ćaskajući na poslu može da pomogne ili da vas spriječi da čujete previše od saradnika.

„Ako imate kolegu koji pretjerano dijeli i otkriva svoj lični život, a nemate vremena za to, recite: ‘Tako mi je žao, imam samo pet minuta da ćaskam’“, kazao je Bredon Smit, terapeut i trener za karijeru, poznat kao The Workplace Therapist, za CNBC Make It prošle nedelje.

Takođe treba da vodite računa da ne dijelite previše na veb lokacijama društvenih medija poput LinkedIn-a ili drugih foruma za profesionalno umrežavanje, istakla je Kler Vaserman, osnivač obrazovne platforme Ladies Get Paid. Ona preporučuje da se zapitate „Šta je moj cilj?“ prije nego što objavite lične komentare na profesionalnim sajtovima.

„Ponekad, kada vidim da ljudi dijele stvari o smrti u svojoj porodici, pomislim: ‘Koja je poenta koju pokušavate da kažete?’“, navela je Vaserman za Make It 2022.

„Svaka vrsta sadržaja koji dijelite trebalo bi da pomogne drugoj osobi u profesionalnom kontekstu”, dodala je.

Izvor: Bizlife.rs

Slični Članci