Proizvođač električnih automobila Fisker je podnio zahtjev za zaštitu od bankrota jer američki proizvođač električnih vozila nastoji spasiti svoje poslovanje prodajom imovine i restrukturiranjem duga nakon što je potrošio novac pokušavajući povećati proizvodnju svog terenskog vozila Ocean.
Na hiperkonkurentnom tržištu električnih vozila nekoliko kompanija, uključujući Proterra, Lordstown i Electric Last Mile Solutions, podnijele su zahtjev za bankrot u posljednje dvije godine jer su se borile sa slabljenjem potražnje, preprekama u prikupljanju sredstava i operativnim izazovima zbog problema globalnog lanca nabavke.
Kompanija, koju je osnovao dizajner automobila Henrik Fisker, izrazila je sumnju u svoju sposobnost da ostane u poslu u februaru, a kasnije nije uspjela osigurati investiciju od velikog proizvođača automobila , što ju je prisililo da smanji poslovanje.
Neuspjeh pregovora sa proizvođačem
Propast pregovora sa proizvođačem automobila — za koji je Reuters izvestio da je Nissan – značio je da mu je uskraćeno 350 miliona dolara u finansiranju od neimenovanog investitora koji je zavisio od ulaganja ovog proizvođača automobila, i prisilio je Fiskera da istraži opcije.
– Kao i druge kompanije u industriji električnih vozila, suočili smo se sa različitim tržišnim i makroekonomskim preprekama koje su uticale na našu sposobnost da efikasno poslujemo, rekli su iz Fiskera.
U svom podnesku o stečaju iz poglavlja 11 u Delawareu, njegova operativna jedinica, Fisker Group Inc, procijenila je imovinu od 500 miliona do 1 milijardu dolara, a obaveze od 100 do 500 miliona dolara.
Njegovih 20 najvećih kreditora su Adobe, Alphabet’s Google i SAP , pokazalo se u dokumentaciji.
Nedovršeni posao
Fisker je izašao na berzu krajem 2020. spajanjem sa firmom za blanko čekove, procijenivši je na 2,9 milijardi dolara i dodavši više od milijardu dolara u gotovini u svoj bilans stanja.
Oglas je bio druga šansa danskog izvršnog direktora i osnivača da izgradi auto-biznis nakon što je njegov prvi poduhvat, Fisker Automotive, podnio zahtjev za bankrot 2013., postavši žrtvom finansijske krize 2008. i kvara baterije u hibridnoj limuzini Karma, što je dovelo do značajnog opoziva.
Henrik Fisker – bivši Teslin konsultant za dizajn – rekao je u vrijeme objavljivanja da je Fisker želio biti Apple u automobilskoj industriji tako što će prepustiti proizvodnju svojih automobila vanjskim saradnicima.
– Model je trebao smanjiti vrijeme razvoja vozila i smanjiti troškove od vozila do tržišta.
Međutim, njegov okeanski SUV patio je od softverskih i hardverskih problema, a uticajna neprofitna organizacija Consumer Reports nazvala je vozilo “radom u toku”.
Automobil je takođe pod regulatornom istragom zbog problema sa kočenjem, problema sa prebacivanjem u režim parkiranja i drugih režima, te nemogućnosti povremenog otvaranja vrata.