Srbija emitovala ESG obveznice; prikupljeno 1,5 milijardi dolara; kamata nakon svop transakcije 4,754%

Srbija je juče prvi put na međunarodnom tržištu emitovala održive obveznice (ESG), čime je prikupljeno 1,5 milijardi dolara za finansiranje održivog razvoja, zelenih projekata i projekata koji podstiču društvenu odgovornost, rekao je prvi potpredsjednik Vlade Srbije i ministar finansija  Siniša Mali.

Ovo je prva srpska dolarska obveznica za održivi razvoj koja obuhvata investitore koji ranije nijesu imali prilike da investiraju u ovaj sektor u dolarima.

Mali  je rekao da su obveznice ročnosti 10 godina emitovane po kuponskoj stopi od 6 odsto u dolarima, a da je nakon svop transakcije obezbijeđena kamata od 4,754%, pri čemu je ostvarena ušteda od skoro 1 pp u odnosu na to da su obveznice emitovane u eurima.

On je rekao da su tokom jučerašnje aukcije uspjeli da smanje cijenu od inicijalne stope za 40 b.p. što je više nego zemlje u regionu, koje su prije Srbije izašle na tržište kapitala, a ukupna tražnja investitora je iznosila čak 6,5 milijardi dolara.

„To nam pokazuje da smo u dobrom trenutku izašli na međunarodno tržište kapitala jer su ovo godine kada je novac skup”, kazao je Mali.

On je ocijenio da je veliko interesovanje investitora najbolji pokazatelj da je privreda Srbije stabilna i da nastavlja da raste.

„U prvom kvartalu ove godine imali smo stopu rasta od 4,7 odsto i želimo da nastavimo da ostvarujemo ovako visoke stope rasta kako bismo uspješno realizovali program „Skok u budućnost – Srbija 2027“, koji obuhvata 323 projekta u celom svijetu. Srbija, istovremeno, u potpunosti održavamo makroekonomsku stabilnost, s obzirom da je učešće javnog duga u BDP-u 47,6 odsto, što je daleko ispod nivoa zaduženosti eurozone, što je 89 odsto BDP-a imaćemo oko 5,4 milijardi eura na računu budžeta, što građanima Srbije daje sigurnost, a nama veliku rezervu, ne samo da realizujemo projekte koje smo definisali, već i da možemo da reagujemo u slučaju nove svjetske krize“, rekao je prvi potpredsjednik Vlade.

On je naveo primjer Rumunije koja ima investicioni kreditni rejting i već 20 godina je punopravna članica EU, a prošle nedjelje se zadužila po kamatnoj stopi od 5,25 odsto na period koji je kraći za dvije godine u odnosu na period novog zaduženja Srbije.

Tanjug.rs

Slični Članci