Kosovski parlament u četvrtak je odobrio nacrt zakona o iznajmljivanju dijela svog zatvorskog prostora Danskoj. Odlučeno je tako nakon sporazuma za pomoć toj skandinavskoj zemlji koja ima problem s prenatrpanim zatvorskim sistemom.
Prema sporazumu, potpisanom 2022., danske vlasti slale bi strance osuđene u Danskoj da služe kaznu na Kosovu. Danski državljani bili bi isključeni, kao i oni osuđeni za terorizam ili ratne zločine, kao i mentalno bolesni zatvorenici, piše AP.
Zakon izglasan s 86 glasova
Kosovski zastupnici glasali su za taj zakon s 86 glasova, dok ih je sedam bilo protiv. Prema predlogu zakona Danska će na korištenje dobiti 300 ćelija u zatvoru u gradu Gnjilanu, južno od glavnog grada Prištine, tokom 10 godina.
Zakon još treba da potpiše predsjednik Kosova kako bi postao zakon. Može se sprovoditi nakon objave u službenom listu, prenosi Dnevnik.hr.
Ostalo je nejasno kada će Danska, koja je Kosovu pristala platiti 210 miliona eura za korištenje zatvorskog prostora, početi slati osuđenike na Kosovo. Za osuđenike koji bi kaznu služili na Kosovu, vrijedili bi isti uslovi kao u zatvoru u Danskoj, a u skladu s međunarodnim obvezama Danske. Sporazum takođe predviđa mogućnost deportacije stranaca direktno u njihove matične zemlje nakon isteka kazne na Kosovu.
Vraćanje zatvorskog sustava u ravnotežu
Kosovske vlasti rekle su da će potrošiti novac iz Danske na poboljšanje svojih zatvorskih institucija i na projekte obnovljive energije, tvrdi Ministarstvo pravosuđa.
Danski ministar pravosuđa Peter Hummelgaard nazvao je glasanje kosovskog parlamenta u četvrtak “dobrim vijestima”. Rekao je u izjavi da će slanje osuđenika na Kosovo “pomoći da se naš teško pritisnuti zatvorski sistem vrati u ravnotežu”.
“U isto vrijeme, to šalje jasan signal stranim kriminalcima da njihova budućnost nije u Danskoj, te stoga ni oni ne bi trebali služiti kaznu ovdje”, dodao je Hummelgaard.
Danski upravnik vodiće ustanovu na Kosovu, uz pomoć lokalnog zatvorskog osoblja.
Kosovski zatvorski sistem ima kapacitet za smještaj do 2800 zatvorenika. Ne zna se trenutni broj slobodnih ćelija.