Loši krediti problem u regionu

Nenaplativi krediti (NPL) opterećuju gotovo sve zemlje regiona i rješavanju tog problema se mora posvetiti više pažnje.

To je rečeno na Samitu ministara finansija, guvernera i direktora poreskih uprava regiona u Bečićima.
Guverner Centralne banke Radoje Žugić je rekao da u Crnoj Gori postoji nekoliko ključnih ranjivosti bankarskog sektora i da je jedna od njih visok kreditni rizik nagomilan bilansima banaka.

Kako kaže, u avgustu 2011. NPL u Crnoj Gori su iznosili 25,95 odsto, a sada oko 9,5 odsto.

“Dosta smo smanjili, ali to je i dalje visok nivo NPL, koji se neuredno servisiraju i banke moraju više poraditi na tom problemu”, istakao je Žugić.

On očekuje da će se nivo NPL dodatno smanjiti u Crnoj Gori u narednom periodu.  Prema njegovim riječima, još jedna ranjivost je i nedovoljna kreditna aktivnost bankarskog sistema, pošto je u Crnoj Gori 2009. učešće kredita u BDP-u bilo 96 odsto, a ove godine 68 odsto.

“Ove godine, ipak, imao rast kredita u privatnom sektoru od 6,3 odsto”, dodao je Žugić.

U Srbiji udio nenaplativih kredita iznosi oko 17 odsto.

Guverner Centralne banke BiH Senad Softić je rekao da je u BiH procenat NPL prošle godine bio 11,8 odsto, dok je u prvom kvartalu ove godine bio 11,5 odsto.  Softić je rekao da u BiH nije jednostavan ambijent, ali da se uspijeva održati finansijska i monetarna stabilnost.

On je dodao da je planirano da BiH ima stopu prvirednog rasta od tri odsto, da je prošle godine industrijski rast bio 4,3 odsto, nezaposlenost 25,4 odsto, kao i da je javni dug 12,1 milijardu konvertibilnih maraka (šest milijardi eura), što je oko 41,3 odsto BDP-a.

Guverner Banke Albanije Gent Sejko je rekao da ta zemlja ima rast kreditiranja od 3,2 odsto i da očekuju da će biti još i veći.  Kada je reč o NPL-ovim, Sejko je kazao da su ti krediti na nivou od 16,5 odsto.

“To je manje nego ranije, ali moramo da preduzememo drastične mjere za nihovo smanjenje”, kazao je on.

Indikator

Slični Članci