Elektroprivreda Srbije zainteresovana je za kupovinu 41,7 odsto akcija koje italijanska kompanija A2A posjeduje u Elektroprivredi Crne Gore (EPCG), saznaju “Vijesti”.
Iz EPS-a nijesu ni demantovali, niti potvrdili ovu informaciju.
“Pitanja oko kupovine paketa akcija energetskih kompanija, kao što je Elektroprivreda Crne Gore su u nadležnosti resornih ministarstava, pošto se strateške odluke za širenje Elektroprivrede Srbije u regionu donose na nivou Vlade Srbije, koja je osnivač Javnog preduzeća EPS”, odgovorili su iz Sektora za odnose s javnošću EPS na pitanja “Vijesti” da li pregovaraju sa A2A o kupovini akcija u EPCG.
Iz resornog Ministarstva rudarstva i energetike Srbije odgovorili su da nijesu nadležni za ovakve planove i da se “Vijesti” obrate Ministarstvu privrede.
Kompanija A2A angažovala je investicionu banku Rotšild da bi do kraja godine prodala udio u Elektroprivredi.
Da je A2A pokrenula postupak prodaje svojih akcija u EPCG potvrdio je krajem maja premijer Duško Marković.
„Mi ćemo čekati njihovu odluku. Ta odluka mora biti stavljena nama na sto kako bismo se odredili oko toga da li je prihvatamo ili ćemo mi ući u otkup njihovih akcija po pravu preče kupovine“, rekao je Marković novinarima nakon Premijerskog sata.
A2A ima mogućnost da, prema aneksu akcionarskog ugovora sa crnogorskom Vladom, koji je Skupština usvojila početkom marta, između juna i septembra proda 41,7 odsto udjela crnogorskoj Vladi za 250 miliona eura. Tu opciju (put opciju) je u pregovorima sa Vladom dogovorio novi menadžerski tim koji vodi A2A od 2014. godine.
EPS je za kupovinu akcija EPCG bila zainteresovana i 2009. godine kada je paket akcija kupila italijanska kompanija. Upravni odbor EPS-a je u martu 2009. dao saglasnost menadžmentu da učestvuje na tenderu za kupovinu 18,3 odsto akcija EPCG.
Kao preduslov učešća na tenderu, EPS je za otkup tenderske dokumentacije uplatio 50 hiljada eura, ali ipak nije dostavio ponudu.
U aprilu 2015. srpski premijer Aleksandar Vučić kazao je da EPS neće biti privatizovan već će pokušati da kupi elektroprivredna preduzeća u Republici Srpskoj (RS) i Crnoj Gori. On je najavio i da će se, možda, udružiti sa njima i da Ministarstvo energetike analizira koliko bi taj potez bio dobar.
I iz hrvatske Vlade je nekoliko navrata najavljeno da bi Hrvatska elektroprivreda (HEP) trebalo da postane regionalni igrač preuzimanjem energetskih kompanija u zemljama bivše
Iz HEP-a nijesu odgovorili na pitanja “Vijesti” da li su zainteresovani za kupovinu akcija EPCG.
Put opcija, kojom A2A ima pravo da svoje akcije u EPCG ponudi Vladi za 250 miliona eura važi tri mjeseca nakon isteka ugovora, do kraja septembra tekuće godine.
Iz A2A su kazali da će dokraja septembra odlučiti da li će ostati u EPCG.
Aneks ugovora sa A2A ističe krajem juna ove godine, kada ističu upravljačka prava A2A u EPCG.
Vijesti