Poslednjih mjesec dana švajcarska valuta slabi u odnosu na euro i ostale valute vezane uz euro.
Švajcarska valuta je i dalje precijenjena. Prije tačno deset godina, kurs EUR/CHF se kretao oko 1,64, što je približno 50% iznad sadašnjeg nivoa.
Koji su razlozi ekstremnog jačanja?
Pojednostavljeno rečeno, razlog jačanja CHF je bila najveća ekonomska kriza još od Velike depresije. U većini razvijenih ekonomija pojavio se značajan rizik od urušavanja finansijskog sistema. U pojedinim su neke od najvećih banaka bankrotirale, dok je druge država morala da spasava. U Evropi je situacija bila još gora, jer ni države nisu mogle finansirati vlastite obveze, kao, na primjer, u Grčkoj.
U takvim okolnostima, svi oni koji su imali kapital počeli su da ga prebacuju u sigurna utočišta, kao što su obveznice najrazvijenijih država i plemeniti metali.
Kada su u pitanju valute, takođe postoje one koje tradicionalno jačaju kada dolazi do političke ili ekonomske nesigurnosti, a radi se o američkom dolaru, japanskom jenu i švajcarskom franku.
S obzirom na malu veličinu ekonomije i relativno malu količinu CHF u opticaju, u kombinaciji s ogromnom potražnjom, upravo je CHF najviše ojačao od navedenih valuta.
Nakon što je splasnuo rizik od urušavanja globalnog finansijskog sistema, pojavili su se novi problemi koji su i dalje podsticali interes za posjedovanjem CHF: višegodišnje odugovlačenje EU po pitanju otpisa grčkih dugova, namjerno rušenje kamatnih stopa u eurozoni u negativnu teritoriju, odustajanje švajcarske centralne banke od odbrane željenog kursa, sankcije EU prema Rusiji, odluka Ujedinjenog Kraljevstva o napuštanju EU i potencijalno napuštanje eura kao valute u Francuskoj.
Ipak, strah nastao na osnovu navedenih događaja je popustio, a na vidiku nema novih koji bi mogli prerasti u značajniju krizu.
Šta to znači za kurs CHF?
Analitičari Admiral Markets-a smatraju da se u posljednjih deset godina dogodilo praktično sve što je moglo uticati na jačanje švajcarske valute.
Nije realno očekivati da će se događaji koji idu u prilog jačanju CHF nastaviti istim intenzitetom, dok je vrlo izgledno da će se ekonomska situacija u Evropi, ali i na globalnom nivou stabilno poboljšavati. To znači da će biti sve više argumenata za napuštanje sigurnih utočišta i ulaganje kapitala u instrumente koji nose viši prinos.
Osim toga, franak je u posljednjih desetak godina postao ekstremno precijenjen, što švajcarska centralna banka otvoreno naglašava u svakom obraćanju javnosti.
Takav stav podrazumijeva aktivnosti koje će smanjivati interes za posjedovanjem CHF, kao što su niže kamatne stope nego što su u ostalim razvijenim zemljama.