Crna Gora traži 137 miliona eura iz Zapadnobalkanskog investicionog okvira, za ključne projekte

Vlada Crne Gore je je aplicirala za 137 miliona eura, kroz bespovratno finansiranje projekata iz Zapadnobalkanskog investicionog okvira (ZIO), za 12 značajnih projekata koji obuhvataju energetiku, infrastrukturu, transport, digitalizaciju i životnu sredinu.
Danas je istekao rok za dostavljanje projektnih predloga, zbog čega je Vlada juče ovlastila nacionalnog IPA koordinatora da Sekretarijatu Zapadnobalkanskog investicionog okvira podnese 12 projekata.
Projekti se navode u Informaciji koju je Vlada juče usvojila – o projektnim prijavama pripremljenim za podnošenje u okviru 30. poziva tehničke podrške za pripremu projektne dokumentacije i 10. poziva za sufinansiranje investicija za sprovođenje infrastrukturnih projekata kroz Zapadnobalkanski investicioni okvir.
ZIO predstavlja jedinstvenu i uspješnu platformu za saradnju koja ujedinjuje korisnike, donatore i zajmodavce s ciljem poboljšanja harmonizacije i saradnje u pogledu investicija za društveno-ekonomski razvoj Zapadnog Balkana i u cilju integracije ovog regiona u EU. Kroz ZIO, Evropska komisija odobrava bespovratna sredstva za finansiranje izrade projektne dokumentacije i obezbjeđivanje tehničkih preduslova za početak sprovođenja projekata, dok se sprovođenje projekta finansira kroz kreditna sredstva međunarodnih finansijskih institucija i eventualno kroz bespovratna sredstva EU.

Među inicijativama sa kojima Crna Gora apliciraje projekat vrijedan 28,8 miliona eura za izgradnju novog dalekovoda 110 kV Virpazar-Briška Gora-Ulcinj i elektrana 110/35 kV Virpazar i 110/35 kV Ulcinj koje će omogućiti priključenje proizvedene električne energije na mrežu u vjetroparkovima Krnovo i Možura i solarnoj elektrani Briška Gora, navodi se u saopštenju Vlade. Projektom se traži grant od 1,3 miliona eura za izradu tehničke dokumentacije. Vodeći institucija projekta je Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD). Drugi projekat, koji takođe podržava EBRD, je izgradnja željezničke pruge do međunarodnog aerodroma u glavnom gradu Podgorici vrijedna 25,44 miliona eura. Crna Gora je aplicirala za grant od 1,04 miliona eura kako bi, između ostalog, pripremila studije izvodljivosti, dizajna i životne sredine.


Treći projekat je 69,3 miliona eura vrijedna izgradnja željezničke veze između jadranske luke Bar i glavne željezničke stanice u gradu Baru. Projekat je podržan od strane Evropske investicione banke (EIB) i traži se grant od 2,04 miliona eura za izradu svih potrebnih studija i tehničke dokumentacije. Četvrti projekat je 59,79 miliona eura vrijedna obnova 17 željezničkih zgrada i susjednih objekata na pruzi Vrbnica-Bar. Podržava ga EBRD i traži grant od 2,09 miliona eura za izradu tehničkih i drugih studija.

Peti projekat je izgradnja dalekovoda 110 kV Herceg Novi-Vilusi vrijedna 18,6 miliona eura koji uključuje i rekonstrukciju trafo stanice 110/35 kV Vilusi i proširenje stanice 110/35 kV Herceg Novi. Projekat podržava EBRD i apliciralo se za grant od 3,48 miliona eura. Šesti projekat je 26,3 miliona eura vrijedna prva faza pametne digitalizacije Crnogorskog elektrodistributivnog sistema (CEDIS) crnogorskog operatera elektroenergetske mreže koja ima za cilj jačanje sigurnosti snabdijevanja energijom. Projekat podržava EBRD i traži se grant od 5 miliona eura.

Sedmi projekat je 35,92 miliona eura vrijedna faza II izgradnje 400/110 kV transformatora Brezna koji će omogućiti razvoj 400 kV interkonekcije prema susjednoj Bosni i Hercegovini. Projekat podržava EBRD i apliciralo se za grant od 7 miliona eura. Osmi projekat je 32,74 miliona eura vrijedan razvoj sistema za prikupljanje otpadnih voda u sjevernim opštinama Nikšić i Pljevlja. Podržava ga EIB i traži se grant od 18,27 miliona eura.

Deveti projekat je 25,18 miliona eura vrijedan razvoj vodovoda u crnogorskoj prijestonici Cetinju. Podržava ga EIB, a zatražen je grant od 15 miliona eura. Deseti projekat je 38,46 miliona eura vrijedna izgradnja vodovodne i kanalizacione infrastrukture u području Bokokotorskog zaliva na obali Jadranskog mora. Podržana je od njemačke razvojne banke KfW i aplicirano je za grant od 14,37 miliona eura.

Jedanaesti projekat je 38,39 miliona eura vrijedna V. faza proširenja sistema vodosnabdijevanja i kanalizacije u opštini Tivat na obali Jadranskog mora. Projekat podržava KfW i traži se grant od 23,25 miliona eura.
Konačno, kao dvanaesti projekat, tu je i 74,49 miliona eura vrijedna izgradnja vodovodne i kanalizacione infrastrukture u jadranskom gradu Ulcinju. Podržava ga KfW i traži se grant od 43,76 miliona eura.

(bankar.me)

 

Slični Članci