Iako su kamatne stope za stambene kredite pale u poslednjih nekoliko godina za dva do tri procenta, kupovina stana i dalje je nemoguća misija za prosječno četvoročlano domaćinstvo. Osim visokih kamatnih stopa, glavni problemi kod dobijanja kredita su učešće i troškovi kredita, a ako se kredit odobri, onda treba preživjeti od plate do plate, jer za ratu ode trećina primanja. Osim rate, koja bi po trenutnim kamatnim stopama iznosila oko 350 eura, treba plaćati račune, hraniti se i živjeti, zbog čega se građani veoma teško odlučuju na taj korak. Takođe, svaka banka traži učešće za kredit od nekoliko hiljada eura, što samo dodatno obeshrabri građane na stambeni kredit.
Fiksne kamatne stope na stambene kredite koje su 2012. godine iznosile oko osam procenata, sada su pale i kreću se, za A kategoriju klijenata, od 4,5 do šest odsto.
Prosječno domaćinstvo, sa hiljadu eura ukupnih primanja, za kredit od 50 hiljada eura i rokom otplate od 20 godina, u 2012. godini i kamatom od osam odsto moralo je da mjesečno izdvaja 418 eura za ratu. To je za 100 eura mjesečno više u odnosu na isti iznos kredita sa kamatom od 4,5 odsto. Prije pet godina, za kupovinu stana od 50 hiljada, kamata koja bi se platila za 20 godina iznosila je 50 hiljada, odnosno dva stana bi se mogla kupiti, dok se sada sa kamatom otplati jedan i po stan.
„Dan” je na adrese nekoliko banaka poslao pitanja u vezi sa iznosom kamatnih stopa za stambene kredite za A kategoriju klijenata. Odgovore su dobili od samo tri banke – Erste, Sosijete ženeral i Lovćen.
Iz Erste su kazali da se fiksne kamatne stope kod njih kreću od 4,5 do 6,25 odsto, a da za klijente sa prosječnim primanjima iznose 5,5 procenata. Kod Sosijete ženeral banke kamata iznosi 5,5 odsto, dok je kod Lovćen banke od 5,75 do 5,95 odsto za A kategoriju klijenata, a od 5,95 do 7,25 za B kategoriju.
To bi značilo da ukoliko prosječno domaćinstvo uzme 50 hiljada kredita po kamati od 5,5 odsto kod Erste i Sosijete ženeral banke, na 20 godina, mjesečna rata bi iznosila 343,9 eura i vratili bi ukupno 82,5 hiljada eura, odnosno otplatili bi jedan i po stan. U Lovćen banci sa kamatom od 5,75 odsto rata bi iznosila 351 euro, dok bi sa kamatom od 7,25 odsto rata iznosila 395 eura.
Prošle godine je kroz projekat Hiljadu plus 350 domaćinstava kupilo stan. Kamatna stopa kroz kupovinu preko projekta je iznosila 3,99 odsto. Mjesečna rata za kredit od 50 hiljada uz tu kamatu je iznosila 302,73 eura, i na kraju će ti građani platiti 22,6 hiljada kamate. To je deset hiljada manje nego što će otplatiti klijenti sa kamatom od 5,5 odsto.
Na pitanje „Dana” hoće li u 2017. godini smanjiti kamate na stambene kredite iz sve tri banke su odgovorili gotovo identično.
“U narednom periodu ćemo analizirati i shodno tome praviti korekciju kamatnih stopa za rizične profile klijenata koje ocijenimo kao bolje sa stanovišta stabilnosti primarnih izvora otplate. Eventualno smanjenje kamatnih stopa u narednom periodu je uslovljeno poboljšanjem ročne i cjenovne strukture izvora sredstava kao i procjenom našeg portfolio menadžmenta, koji pojedine proizvode, uključujući i stambene kredite, razmatra ne samo pojedinačno nego i sa stanovišta optimizacije odnosa prinosa i rizika kreditnog portfolija kao cjeline“, izjavio je glavni izvršni direktor Lovćen banke Goran Knežević.
Iz Sosijete ženeral banke su kazali da će pratiti zahtjeve klijenata i trendove na tržištu, pa će formirati adekvatnu ponudu, dok su iz Erste naveli da su lani snizili kamatne stope na stambene kredite i da su zadovoljni reakcijom tržišta.
U regionu kamate četiri odsto
U Srbiji i Bosni i Hercegovini fiksne kamatne stope na stambene kredite mogu se naći i za četiri odsto. Toliko su iznosile i kamatne stope na kredite koji su se uzimali preko projekta Hiljadu plus.
Sa kamatom od četiri odsto, na kredit od 50 hiljada i rok otplate od 20 godina, mjesečna rata iznosi 303 eura i na kraju se banci vrati ukupno 72,7 hiljada eura.
Izvor: Dan