I dok javnost čeka epilog pregovora o formiranju vlade, poskupljenja ne jenjavaju. Sve vrste goriva od ponoći su skuplje od tri do sedam centi.
Građani i analitičari očekuju da država smanji akcize jer se plaše rasta i ostalih cijena.
Iz Vlade, međutim, i dalje bez konkretne reakcije.
U narednih 15 dana eurodizel će biti skuplji sedam centi, a obje vrste bezina tri, dok je lož ulje skuplje šest centi.
Ovo novo poskupljenje goriva, koje je dvanaesto po redu od početka godine, građani različito komentarišu.
Da je krajnje vrijeme da država smanji akcize smatraju i analitičari. No, to kažu nije jedina stavka u cijeni goriva na koju bi država mogla da utiče.
Kako navodi ekonomski analitičar Igor Gavran, može se reagovati i na visinu PDV-a, ali i sami prostor akciza neće biti dovoljan.
“Treba vidjeti koje su marže samih prodavaca odnosno trgovaca i tempo povećanja cijena u odnosu na smanjenje i kretanje na svjetskom tržištu. To nam takođe govori da dolazi i do prebrzog reagovanja na više cijene u regionu”, poručio je Gavran.
Reakcije države za sada, međutim, nema. Iz Ministarstva finansija već mjesecima samo poručuju da prate cijene goriva.
Ministar finansija Aleksandar Damjanović kazao je ranije da neko pokušava da okrivi cijene goriva za rast nekih drugih cijena u maloprodaji.
“Cijene goriva bile su iste kao kada su te cijene bile manje. Prije godinu dana imamo cijenu koju danas imamo, tada smo do te cijene došli tako što smo tri ili četiriputa smanjili akcize”, zaključio je Damjanović ranije u emisiji “Okvir” na TVCG.
I to nije bilo sve.
Država je od 9. maja prošle do februara ove godine sedam puta smanjivala akcize na gorivo.
Zbog toga je budžet ostao kraći za gotovo 50 miliona eura.