Podgorički parlament usvojio je nedavno informaciju o projektu “Gradski stan”, a ukoliko dođe do odluke mladi bračni parovi do 30 godina u Podgorici, socijalno ugrožene porodice i osobe s invaliditetom, od početka 2026. godine neće morati da brinu o visokim cijenama stanarine.
Govoreći o ovom projektu u Jutarnjem programu TVCG, odbornik koalicije “Za budućnost Crne Gore” u podgoričkom parlamentu Mitar Šušić kazao je da je distribucija stanova u Podgorici uvijek završavala kod partijskih funkcionera, tako da sada treba napraviti strog kriterijum.
“Stanove bi tako dobili svi oni kojima je zaista potrebno”, dodao je on.
Minimalna zarada u Crnoj Gori iznosi 450 eura, a cijene zakupa stana od početka prošle godine samo rastu, pa je za kiriju za jednosoban stan u Podgorici neophodno izdvojiti od 300 do 350 eura.
Stoga, u usvojenoj informaciji u vezi sa akcionim planom stoji da bi cijena metra kvadratnog kroz projekat “Gradski stan” trebalo da bude od 700 do 800 eura.
To bi značilo da rata za stan iznosi najviše 225 eura, odnosno najviše do polovine minimalne zarade.
Akcionim planom, koji prati informaciju o projektu “Gradski stan”, predviđeno je da se do septembra prikupe podaci o zemljištu koje bi moglo biti iskorišćeno za izgradnju stambene zgrade, kao i da se konkretizuje finansiranje programa.
Predloženi rok za realizaciju kompletnog projekta je nešto više od 24 mjeseca, što znači da bi se prvi stanari, u najboljem slučaju, mogli useliti u novi dom početkom 2026. godine.
“Ovaj projekat je zamišljen kao fer pristup prema građanima. Samo oni kojima je zaista potrebno mogu da budu korisnici ovog programa. Pred nama je dosta rada. Već se očekuju sljedeći koraci, a ova priča je zaživjela u javnosti”, poručio je Šušić.
Šušić je poručio da je rad lokalnog parlamenta sada prepoznat kao konstruktivan.
“Bilo je veoma konstruktivnih rasprava u parlamentu. Mogu reći da je Skupštini vraćen dignitet i integritet. Nekako se stiče utisak da je postojao raniji manir da većina ne prihvata predloge opozicije, što u sadašnjem sazivu nije slučaj”, kazao je Šušić.
Odbornik DPS-a Stefan Ćulafić kazao je da nije saglasan sa Šušićem što se tiče digniteta parlamenta.
“Gradski parlament je imao dignitet i u prethodnom periodu. Mogu o tome posvjedočiti, jer sam bio odbornik i u prethodnom mandatu. Imali smo 40 sjednica, dakle jednom mjesečno i vrlo intezivan rad. Siguran sam da takav tempo nije bio u nijednom lokalnom parlamentu u Crnoj Gori”, naveo je on.
Istakao je da će od strane DPS-a biti još novih inicijativa koji će pokazati da se i iz opozicije može konstruktivno djelovati.
“Uz razumijevanje gradske uprave nadam se da ćemo biti saglasni u donošenju odluka”, zaključio je Ćulafić.
(RTCG)