Nakon značajnog uspona kriptotržišta 2021, sektor se prošle godine susreo s nizom prepreka, kao što je regulatorna dvosmislenost, pri čemu je bitcoin doživio značajnu rasprodaju.
Ipak, uprkos ovom padu, došlo je do eksponencijalnog porasta priliva korisnika koji ulažu u kriptovalute. Podaci koje je prikupio Finbold pokazuju da je broj kriptokorisnika porastao na 417,5 miliona od 2023, što predstavlja godišnji rast od 36,88 odsto u odnosu na prethodnu godinu. To znači povećanje od 112,5 miliona korisnika u poređenju sa 305 miliona zabilježenih 2022.
Azija preuzima vođstvo s 260 miliona korisnika od maja 2023, što predstavlja rast od sto odsto u odnosu na prethodnu godinu kad ih je bilo 130 miliona. Slijedi Sjeverna Amerika s 54 miliona korisnika, svjedočeći porastu od tri miliona u poređenju s 51 milionom iz 2022. Među regionima, Afrika je zabilježila pad od 28 odsto – sa 53 na 38 miliona. Evropski korisnici takođe su pali sa 43 na 31 milion.
Analiza posjedovanja kriptovaluta u odnosu na broj stanovnika po zemlji pokazuje da je Tajland na prvom mjestu u 2023, s udjelom od 9,32 odsto. Indija je druga sa 7,23 odsto, a slijedi je Brazil sa 6,98 odsto. Pakistan je na četvrtom mjestu sa 6,4 odsto, dok Francuska zaokružuje prvih pet s 5,9 odsto.
Rast broja kriptokorisnika može se pripisati mnogim činiocima, uključujući fenomen straha od propuštanja (FOMO). Tokom pada vrijednosti kriptovaluta, ova razdoblja omogućuju pojedincima da se uključe u tržište, u nadi da će kapitalizovati potencijalne dobitke od svojih ulaganja.
Usred krize, na kriptovalute se gledalo kao na potencijalnu zaštitu od finansijskog sloma, koji je svjedočio kolapsu velikih zajmodavaca u Sjedinjenim Američkim Državama. Ova percepcija dodatno je podstakla interes i ulaganja u kriptovalute kao pojedinaca koji traže alternativne načine za očuvanje bogatstva zbog bankarskih previranja.
ICT Business