Bitcoin je u četvrtak povratio dio vrijednosti nakon što je u srijedu iznenađujuće pala na 5.322 dolara, najniži nivo od oktobra 2017. godine. Juče su u Londonu vodećom kriptovalutom trgovalo po kursu oko 5.400 dolara po jedinici.
Danas se cijene najveće kriptovalute na platformi Coindeska kreće oko 5.540 dolara.
Rast digitalne valute započeo je prošle jeseni i dostigao je vrhunac u decembru 2017. godine kada je bitkoin koštao više od 19.500 dolara. Od tada je krenulo nizbrdo – samo u srijedu, vrijednost je opala za više od deset posto. U roku od 24 sata, ukupna vrijednost kriptovaluta, prema Coinmarketcap stranici, pala je za više od 14 posto na 180 milijardi dolara.
Nova tehnologija obećala je da će radikalno pretresti način poslovanja, kao i svakodnevni život – slično onome kako je Internet promijenio prije dvije decenije. Mnogi pojedinci su uskočili u kriptovoz i na njemu zarađivali, a nisu bili obavezni da znaju mnogo o samoj tehnologiji na kojoj se zasnivaju kriptovalute.
Plima je podigla sve brodove, a krajem 2017. godine izgledalo je da je pronađena utakmica u kojoj je svaka srećka dobitna. Na tržištu su zavladale euforične emocije, a snovi o sjajnoj blockchain budućnosti su se otrgnule od tehnološke realnosti na kojoj su se temeljelili.
Nešto manje od godinu kasnije, slika na tržištu je sasvim drugačija. Od prošlogodišnje euforije ostalo je malo, a tržištem je zavladala apatija. Razgovore o oporezivanju kriptovaluta je zamijenila tema gubitaka.
Iza digitalne valute je ideja je o novcu koji postoji nezavisno od država, centralnih banaka i monetarne politike. Za razliku od tradicionalnih valuta, digitalna sredstva plaćanja ne kontroliše centralna institucija, a rezervacije ne moraju biti potvrđene od centralne institucije.
Sa stanovišta direktora Evropske centralne banke (ECB) Benoita Coeurea, centralne banke su daleko od spremnosti da uvedu sopstvene kriptovalute. Većina centralnih banaka još uvijek je u ranoj fazi istraživanja o digitalnim valutama, rekao je Coeur u četvrtak na događaju u Bazelu, prema tekstu govora.
Malo je vjerovatno da će digitalna valuta centralne banke u bilo kom obliku biti uvedena u narednoj deceniji.
Ovo se odnosi i na centralne banke poput Urugvajske centralne banke, koja je već imala pilot projekte.