Ekonomski pokazatelji za prvih šest mjeseci ove godine ukazuju na nastavak pozitivnih kretanja iz prethodne godine i svi indikatori su iznad projektovanih vrijednosti. U prva dva kvartala 2zabilježen je značajan rast u većini sektora u odnosu na isti period 2017. godine. Povećan je obim aktivnosti u građevinarstvu, industriji (gdje je posebno visok rast ostvaren u sektoru energetike), trgovini i u sektorima saobraćaja i turizma, ocijenjeno je na današnjoj sjednici Savjeta Centralne banke Crne Gore.
Bankarski sektor u Crnoj Gori na nivou sistema karakteriše stabilnost, likvidnost i solventnost.
“Nekvalitetni krediti (bez kamata i vremenskih razgraničenja) na kraju juna iznosili su 205 miliona eura i činili su sedam odsto ukupnih kredita (trend pada nekvalitetnih kredita je nastavljen, pa je, na kraju avgusta 2018. godine, učešće NPL-a sniženo na 6,75% odsto). Iako imaju opadajući trend, nekvalitetni krediti i dalje predstavljaju ranjivost bankarskog sistema, ali ne na sistemskom, već na individualnom nivou”, zaključeno je na sjednici Savjeta.
U Izvještaju o kretanju cijena za II kvartal 2018. godine je konstatovano da je inflacija bila u porastu, kao rezultat rasta akciza na duvanske proizvode, rasta cijena nafte na globalnom nivou koje su uticale i na rast cijena goriva u Crnoj Gori, kao i povećanja stope PDV-a.
“Što se tiče inflacionih očekivanja, anketa koju je sprovela CBCG pokazuje da najveći broj banaka i preduzeća očekuje inflaciju izmedju 2,5 odsto i tri odsto. Anketirane banke i preduzeća očekuju dalji pad kamatnih stopa i rast proizvodnje i investicija, što će imati antiinflatorni uticaj. Modelska procjena za kraj 2018. godine projektuje inflaciju u rasponu od 2,4 odsto do 3,6 odsto, sa centralnom tendencijom od tri odsto. Vrlo slična je i ekspertska procjena CBCG, koja projektuje inflaciju u rasponu od dva odsto do četiri odsto sa centralnom projekcijom od tri odsto”, kažu u CBCG.