Kriptovalute kao industrija nastavljaju da sazrijevaju zahvaljujući činjenici da su prihvaćeni u širokom mjeri unutar tradicionalnih finansijskih institucija, što povećava interes, a samim time i broj novih koje se pojavljuju na tržištu. Prošle godine pojavilo se njih gotovo 5.000!
Prema podacima sa Bitstacker-a, od januara do novembra 2022. na tržištu se pojavila 4.921 nova kriptovaluta, što je rast od 1,67 odsto na godišnjem nivou. Takođe, s tom brojkom ih je na tržištu prisutno ukupno 21.159.
Iako se sve to čini mnogo i kao neki trenutni ili prolazni hit, slična situacija zbila se i prošle godine, kad je za godinu kreirano 4.908 novih kriptovaluta. Na primjer, s početkom ove godine bilo ih je ukupno 16.238, a 2020. svega 7.138. Jasno, pandemija koronavirusa dovela je do povećanog zanimanja za digitalne valute, transakcije i želje za brzom zaradom, što je inače slučaj kad dođe do krize. U martu prošle godine uslijedio je ubrzan pad vrijednosti kriptovaluta, dogodili su se i veliki hakerski napadi, Kina je zaoštrila politiku prema kriptovalutama i rudarenju, a zbog svih tih “potresa” otežano je “ubrzano bogaćenje”. I kriza se 2022. samo produbila…
Ali, treba spomenuti i da se kroz posljednje dvije godine odvio istinski “boom” DeFi (decentralizovane finansije) projekata, a tu je i ICO (inicijalna javna ponuda) koja postoji od 2017. ponovo bila prilika da kriminalci brzo stignu do novca.
Zato ne čudi da je oko 2.000 kriptovaluta propalo, prema podacima iz maja. I u velikoj većini slučajeva propadnu, s tim da su neke ciljana prevara od samog početka, a nakon što prođe ICO, sve se uruši i novac nestane… Zato nemojte žuriti s ulaganjima u one koje se tek pojave, neka se prvo “dokažu” na prepunom i izazovnom tržištu.
ICT Business