Zelena energija više neće biti igralište samo velikih igrača, bogatih investitora. Svako ko želi da uloži u ovaj sektor, uz pomoć Solar DAO, to može učiniti već za dolar. Parola je to pod kojom nastupa Solar DAO, blockchain kompanija specijalizovana za obnovljive izvore energije.
– Mi smo prvi solarni biznis na svijetu temeljen na blockchainu. DAO znači decentralizovana autonomna organizacija, a našim investitorima omogućavamo da na jednostavan i siguran način postanu vlasnici solarnih panela širom svijeta – objašnjava Anastasia Shcherbina, menadžerka za društvene mreže.
Dijeljenje profita
Budući da je prosječnom čovjeku teško da uđe u energetski biznis, a investicije moraju biti izdašne ako se želi ostvariti povrat uloženog, Solar DAO je osmislio “finansijski alat” kojim bi solarna postrojenja finansirala cijela zajednica.
Princip je uobičajen. Kao i u crowdfundingu, cijela zajednica ulaže sredstva, a zauzvrat im Solar DAO daje tokene svoje kompanije. Prikupljeni novac se potom ulaže u podizanje solarnih postrojenja širom svijeta i proizvedena energija se prodaje većim distributerima. Dio ostvarenog profita dijeli se među ulagačima, a dio se ulaže dalje u nova postrojenja.
– Glavni je motiv u pozadini tog projekta omogućiti svima da učestvuju u globalnom razvoju obnovljivih izvora energije i da postanu vlasnici solarnih postrojenja nezavisno od budžeta kojim raspolažu – ističe Shcherbina, dodajući da je to ujedno i način kojim svako zabrinut za klimatsku situaciju u svijetu može dati svoj doprinos i, svakako, usput nešto i zaraditi.
Pametni ugovori
Prema njenim riječima, nedavno su se priključili i inicijativi Climate Chain Coalition kojom bi se udružili svi ekološki osviješteni akteri kripto zajednice. Uz to, trenutno rade na projektu solarnog postrojenja od 8 MW u Kazahstanu, a razmatraju i investicije u Izraelu, Portugalu i Ukrajini. No, njihov put nije bez prepreka. Prema priznanju Dmitrija Solodukhe, osnivača Solar DAO-a, zacrtane su planove često primorani da mijenjeju.
– Proučavali smo više od 30 projekata kapaciteta od 500 kW do 10 MW u čak 15 zemalja i izabirali već pripremljene projekte. Na kraju smo ipak donijeli odluku da nećemo kupovati gotova postrojenja, nego implementirati vlastite projekte kako bismo ostvarili najveći mogući povrat uz najmanji rizik – otkrio je Solodukha.
Takođe, ističe, Solar DAO je dugoročni projekt jer će postupno podizati svoje kapacitete prodajom postojećih postrojenja i refinansiranjem gradnje novih s većim kapacitetom.
Kompleksni poslovni pothvat ipak olakšava blockchain tehnologija. Preko blockchaina ulagači imaju uvid u svaki aspekt poslovanja, a profit se uplaćuje automatski, preko pametnog ugovora. Na taj su način svi ulagači anonimni i zaštićeni, a to im omogućava i da se izbjegnu komplikovane birokratske zavrzlame kojima bi ulagači bili podvrgnuti da je kompanijja izašla na burzu tradicionalnim načinom.
“Drago nam je što smo uspjeli da povežemo pravnu regulativu i našu kripto ideju. Time smo postigli legalnu poslovnu strukturu kojom Solar DAO može biti ozbiljan projekt u obnovljivim izvorima energije”, napisao je Solodukha u julu u prvom godišnjem izvještaju.