Dva velika zemljotresa koja su pogodila Tursku 6. februara izazvala su oko 34,2 milijarde dolara direktne fizičke štete, ali ukupni troškovi rekonstrukcije i oporavka sa kojima se zemlja suočava mogli bi biti duplo veći, saopštila je Svjetska banka.
Banka procjenjuje da su zemljotresi takođe umanjili za najmanje pola procentnog poena prognozirani rast bruto domaćeg proizvoda Turske od 3,5 odsto do 4 odsto u 2023. godini, prenosi Rojters.
Situacija u takođe zemljotresima pogođenoj Siriji bila je „katastrofalna“, ocijenila je potpredsjednica Svetske banke za Evropu i centralnu Aziju, Ana Bjerde, i dodala da će Banka u utorak objaviti zasebnu procjenu štete za Siriju.
Bjerde je rekla da je početna brza procjena štete za Tursku od 34,2 milijarde dolara bila ekvivalentna oko 4 odsto njene ekonomske proizvodnje u 2021. godini, ali to ne uključuje indirektne ili sekundarne uticaje na rast njene ekonomije, ili posljednji zemljotres od prije nedjelju danaa.
„Naše iskustvo govori da potrebe za rekonstrukcijom mogu biti čak dva do tri puta veće od procijenjene direktne fizičke štete“, rekla je ona.
Zemljotres od 6. februara jačine 7,8 i 7,5 stepeni Rihterove skale, najsmrtonosniji u istoriji moderne Turske, usmrtio je više od 44.300 ljudi, podseća Rojters.
U izveštaju banke o globalnoj brzoj proceni štete nakon katastrofe, procjenjuje se da je 1,25 miliona ljudi ostalo bez krova nad glavom zbog oštećenja domova ili njihovog potpunog kolapsa.
Izvor: Politika, Tanjug