Cijene nafte mogle bi da skoče na 200 dolara za barel u narednih 18 mjeseci. To bi moglo da dovede do ekonomskog udara užasnih razmjera, upozorava se u izvještaju koji prenosi RT.
Istraživački rad ekonomista i posmatrača tržišta nafte Philip K. Verleger predviđa da bi moglo doći do manjka dizel goriva 2020. godine, kao rezultat propisa Međunarodne pomorske organizacije (IMO) u cilju smanjenja emisije sumpora. Propisi, koji će stupiti na snagu početkom 2020. godine, smanjuju dozvoljenu koncentraciju sumpora u gorivima koja koriste plovila sa 3,5% na samo 0,5%.
Ova pravila već su pokrenula akcije u cilju smanjenja sadržaja sumpora. Međutim, trenutni globalni kapacitet možda neće moći da pruži dovoljno goriva sa niskim sadržajem sumpora kako bi omogućio nesmetan prelazak iz goriva visokog sumpora u brodsku flotu.
Industrija pomorstva čini oko 5 odsto ukupne globalne potražnje nafte, a većina brodova koristi tečno ulje visokog sumpora. Prebacivanje tolike industrije na nisko-sumporni dizel i gorivo slično dizelu – predstavlja ogromnu promenu.
Vlasnici brodova će imati nekoliko opcija: da instaliraju skupe sisteme za čišćenje i uklanjanje sumpora, da pređu na goriva koja imaju nizak nivo sumpora, ili da pređu na LNG. A LNG najčešće smatraju najskupljom opcijom koja zahteva kapitalne izdatke za remont cjelokupne flote.
Dalji problem je što nije svaka nafta istog sastava – postoje kisjelije sa više sumpora i one kojima treba dodatna obrada, a nisu sve rafinerije opremljene opremom za dodatnu obradu.
Do sada, pomorska industrija je koristila preostalo mazivo a to je najjeftiniji i najprljaviji dio. Do 2020. godine proizvodnja dizela će morati da poraste za najmanje sedam odsto, upozorava se u izvještaju Philip K. Verlegera, što premašuje tri odsto potrebnih za drumski transport i druge namjene.
“Nije jasno kako će jednostavno moći da se poveća količina”, piše Verleger u svom članku. “Umjesto toga … zahtijevaće se verovatno vrlo visoka cijena“.
Tim stručnjaka predviđa da se može ponoviti istorijska prelomna godina kao 2007-2008, kada je divljala cijena nafte.
“Ova situacija će se ponovo pojaviti 2020. godine”, napisao je Verleger, s tim da bi rast cijena mogao biti još dramatičniji jer “promjena goriva je veća, a industrija prerade je manje pripremljena”.
Pošto pravila stupe na snagu u 2020. godine, cijene nafte će se povećati na 160 dolara za barel, a onda i više.
“Ekonomska aktivnost će usporiti, a na nekim mjestima će se zaustaviti. Troškovi hrane će se peti jer će poljoprivrednici, koji neće moći da plate gorivo, smanjivati usjeve. Isporuka robe i materijala fabrikama i prodavnicama će usporiti ili se zaustaviti “, tvrdi tim.
“Prodaja vozila će se smanjiti. Jedan ili više većih američkih proizvođača automobila će se suočiti sa bankrotom, čak i zatvaranjem. Milioni će se pridružiti redovima nezaposlenih kao što se to desilo 2008. godine. “