U svetu je u prva četiri mjeseca ove godine putovalo šest odsto više turista nego u isto vrijeme prošle godine i više nego što se očekivalo.
Nastavak tog trenda stručnjaci okupljeni oko Svjetske turističke organizacije-UNWTO očekuju i od maja do avgusta, pri čemu su najoptimističniji u zadnjih deset godina. Rast u svjetskom turizmu i ove godine predvode Azija i Pacifik i Evropa. Regija Azije i Pacifika zabeležila je, naime, rast dolazaka stranih turista od osam odsto u odnosu na prva četiri mjeseca 2017. godine, dok je u Evropi taj rast bio sedam odsto.
Afriku je posjetilo šest odsto više stranih turista nego lani, Bliski Istok četiri odsto, a Sjevernu i Južnu Ameriku tri odsto više.
“Ranije smo za 2018. godinu prognozirali rast između četiri i pet odsto, ali već u prvim mjesecima to je znatno više od toga, i vjerujemo da će i cela godina završiti s višim porastima međunarodnog turizma, i to širom svijeta. Rast je važan zbog otvaranja novih radnih mjesta u mnogim ekonomijama, ali i upozorava nas iznova na potrebu povećanja kapaciteta za razvoj i upravljanje turizmom na održiv način, uz izgradnju pametnih odredišta i iskorištavanje tehnologije i inovacija”, poručio je generalni sekretar UNWTO-a Zurab Pololikashvili, prenosi “Poslovni dnevnik”.
Najviše turista u letnje vreme očekuje se u Aziji, a pogotovo u Evropi. Stari kontinent i dalje zadržava poziciju najposjećenije svijetske regije, kao i njene južne i mediteranske podregije te zapadne Evrope, koje su u prva četiri mjeseca zabilježile i veći rast od ukupne Evrope, od osam odsto.
Iz UNWTO-a ističu i da su sve regije u svijetu zabilježile turističke poraste, osim Kariba, koji su jedina podregija sa smanjenjem dolazaka stranih turista u prvim mjesecima ove godine, od devet posto. Razlog leži u činjenici da se neka odredišta u toj regiji još uvjek bore s posledicama uragana prošloga avgusta i septembra.
Sve u svemu, ova bi godina mogla biti značajno bolja od prošle, smatraju u UNWTO-u. Podsjećaju i na rekordne rezultate u svetskom turizmu za 2017. godinu, koja je završila sa više od 1,32 milijarde međunarodnih turističkih dolazaka ili gotovo sedam odsto više nego u 2016. godini. To je pratio i 5-postotni porast ukupne globalne turističke potrošnje, na 1,33 biliona američkih dolara.
Ekonomski online