Ambasada Kine obavijestila je krajem aprila potpredsjednika Vlade Milutina Simovića da je kineska vlada odlučila da obezbijedi donaciju od 2,6 miliona eura za rekonstrukciju mosta na Đurđevića Tari, navodi se u informaciji o donaciji Kine sa prijedlogom sporazuma o privredno-tehničkoj saradnji, koja je usvojena na posljednjoj sjednici Vlade.
Dvije vlade su, kako se navodi u Vladinom dokumentu, 13. maja 2017. godine potpisale sporazum o privredno-tehničkoj saradnji kojim je kineska vlada potvrdila da će opredijeliti bespovratnu pomoć za rekonstrukciju mosta na Đurđevića Tari. Shodno tom sporazumu, dvije strane su 20. oktobra prošle godine razmijenile pisma o namjerama, kojima su definisane obaveze u vezi sa izradom studije izvodljivosti projekta.
“Ministarstvo održivog razvojaje izdalo urbanističko-tehničke uslove za rekonstrukciju mosta. Izdati su i saobraćajnotehnički uslovi za izradu projektne dokumentacije, mišljenje o potrebi sprovođenja postupka procjene uticaja na životnu sredinu i preporuka Uprave za zaštitu kulturnih dobara da se svi radovi planiraju na “način kojim neće biti narušene prepoznate kulturne vrijednosti mosta, imajući u vidu da je u toku postupak utvrđivanja statusa kulturno dobro Most na Đurđevića Tari”, navodi se u dokumentu.
Most se nalazi na magistralnom putu Pljevlja Zabljak i svjevremeno je spadao među najveće i najljepše saobraćajne objekte u svijetu. Projektovao ga je Mijat S. Trojanović, a građen je od 1938. do 1940. godine. Most je visok 150 metara, dugačak 365 metara, ima pet lukova, a raspon glavnog luka je 116 metara.