U bankama koje posluju u Crnoj Gori nemoguće je zamijeniti rusku rublju za eure ili bilo koju drugu valutu. S druge strane, na njihovim šalterima se najčešće razmjenjuju švajcarski franak i američki dolar, pišu Dnevne novine.
Najviše stranih valuta može se razmijeniti u NLB banci, čak 12 – australijski, kanadski i američki dolar, japanski jen, dansku, norvešku i švedsku krunu, švajcarski franak, britansku funtu, hrvatsku kunu, srbijanski dinar i bosansku konvertibilnu marku.
U Hipotekarnoj banci je moguće u eure konvertovati devet valuta – američke, australijske i kanadske dolare, danske, norveške i švedske krune, japanske jene, švajcarske franke i britanske funte.
Addiko i Erste banka, kako ističu, vrše konverziju dolara, franka i funte. Slična situacija je i u ekspoziturama Societe Generale banke Montenegro, s tim što se kod njih mogu još promijeniti australijski i kanadski dolar, češka, danska, norveška i švedska kruna, mađarska forinta i japanski jen, ali uz prethodnu najavu.
Zamjena novca vrši se prema kursnoj listi koja je za taj dan istaknuta u banci. Svaka od ovih firmi oslanja se na niz pokazatelja na osnovu kojih formira odnose eura prema ostalim svjetskim valutama, a bazična je kursna lista Centralne banke (CBCG).
Kada su u pitanju procedure za konverziju novca i naknade za ovakve usluge, one se pak razlikuju.
Građani mogu obaviti razmjenu novca na šalterima banaka, dok se za pravna lica ona obično vrši u posebnim odjeljcima.
Strani novac ćete bez dodatnih troškova konvertovati u Erste, NLB, Addiko i Societe Generale banci, iz koje podsjećaju da je tom prilikom potrebno prezentovati lični identifikacioni dokument, te da strogo poštuju zakonsku regulativu o transakcijama koje se prijavljuju Agenciji za sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma. Proviziju za mjenjačke usluge naplaćuju u Hipotekarnoj banci.
Iako se nerijetko dešava da se među novčanicama eura nađu i one falsifikovane, iz banaka navode kako takvih slučajeva praktično nema kada su u pitanju devize. No, kada na njih naiđu, rukovode se procedurama banke i preporukama za njihovo poslovanje, pa novčanice prijavljuju CBCG i prosljeđuju na konačno utvrđivanje autentičnosti.