Brojka je za običnog smrtnika velika, ali analitičari su smatrali da poravnanje sa 18.400 tužitelja u SAD neće njemačku kompaniju koštati ispod 15 do 20 milijardi dolara.
Medjutim, prenosi finanzen.net vest Blumberga, kompanija je u toku pregovora o poravnanju u kojima teži dogovoru vrijednom tek 8 milijardi dolara.
Tim iznosim bi bilo obeštećeno 18.400 Amerikanaca, koji je tuže jer smatraju da je hemikalija glifosat sadržana u sredstvu protiv korova Roundup odgovorna što su oboljeli od raka.
Berzanski analitičari smatraju da bi to za kompaniju bio odličan dogovor, a uvjerljivost vijesti i njihovu ocjenu potvrdile su i berze – vrijednost akcije kompanije Bayer porasla je danas za 7 odsto. Medjutim, prenosi finanzen.net analizu DPA, to je još uvjek vrijednost akcije za 28% niža nego što je ona bila prije prve tužbe u SAD. Odnosno, vrijednost kompanije je za 24 milijarde dolara niža nego što je bila u kad je Bayer izgubio prvi sudski proces. Dosad su na sudu u korist tužitelja riješene tri tužbe.
Ukoliko je dogovor o poravnanju zaista vrijedan 8 milijardi dolara, smatraju berzanski analitičari, akcija kompanije Bayer ima slobodan prostor za rast od 30 odsto.
U pregovore o poravnanju uključeni su najpoznatiji američki stručnjaci za te pravne poslove, a posebno poglavlje čini priča o pritisku koji na cijelu stvar proizvodi milijarda dolara, koliko je u kompaniju Bayer uložio poznati američki milijarder Pol Singer odnosno njegov hedž fond Elliot.
Da li će se na kraju ove priče svet osloboditi glifosata, neizvjesno je.