Ministarstvo finansija u cilju obezbjeđenja novca koji nedostaje državnom budžetu u ovoj godini i koji će biti obezbijeđen na stranom tržištu, trenutno pregovara o pozajmici do 100 miliona eura i ti pregovori bi trebalo da se završe do kraja ovog mjeseca, dok bi novac iz kredita Svjetske banke (SB) u iznosu od 80 miliona eura trebalo da bude dostupan u drugoj polovini ove godine.
To je zvanično rečeno “Vijestima” u ovom Vladinom resoru uz poruku da se sve obaveze iz državnog budžeta u ovoj godini izmiruju redovno.
Na dan 16. februar tekuće godine, stanje sredstava na glavnom državnom računu trezora je 114 miliona eura. Ministarstvo finansija sa SB pregovara o dodjeli kredita zasnovanog na razvojnim politikama, a ne o garanciji. Dakle, za razliku od 2018. i 2020. godine, kada je SB Crnoj Gori dodijelila garanciju, u ovom slučaju govorimo o direktnom kreditu. Za kredit će biti postavljeni određeni kriterijumi koji se odnose na reformske procese u oblasti javnih finansija i ekologije,o kojima se još uvijek razgovara.U svakom slučaju,kada su u pitanju fiskalni kriterijumi, fokus će biti stavljen na one kriterijume koji će pozitivno uticati na povećanje budžetskih prihoda i doprinijeti fiskalnoj otpornosti. Realno je da će se podrška dobiti u drugoj polovini godine, kazali su iz ministarstva.
Naveli su da o pozajmici od 100 miliona pregovaraju sa jednom partnerskom bankom,s kojom je Crna Gora ranije imala slične aranžmane, a da će novac iz tog kredita biti namijenjen finansiranju redovnih budžetskih potreba, koje podrazumijevaju i otplatu dospjelog duga.
Sve obaveze planirane budžetom redovno se izvršavaju, što uključuje i otplatu obaveze po ranije uzetim kreditima. U skladu sa odredbama Zakona o budžetu i fiskalnoj odgovornosti Ministarstvo finansija je utvrdilo mjesečni plan potrošnje koji će zajedno za izvještajem o izvršenju budžeta za januar mjesec biti objavljen u okviru redovnog izvještavanja tokom februara mjeseca. U načelu, prosječna potrošnja države zakonom je utvrđena na nivou od 237,7 miliona eura, dok se na mjesečnom nivou vrši vremensko prilagođavanje određenih obaveza države u zavisnosti od prirode troška, dinamike realizacije tenderskih postupaka, dinamike implementacije granskih kolektivnih ugovora, dinamike otplate duga i pripadajuće kamate i zahtjeva potrošačkih jedinica, kazali su u Ministarstvu finansija.
Ovogodišnjim budžetom definisano je da se država može zadužiti do 600 miliona eura putem zaključenja kreditnih aranžmana sa međunarodnim finansijskim institucijama, sa domaćim i/ili inostranim bankama, kroz emisiju državnih zapisa i/ili obveznica na domaćem i/ili međunarodnom tržištu, kao i/ili zaključenjem bilateralnih ili drugih kreditnih aranžmana.
Vidjećemo od kretanja tokom godine, ekonomskih projekcija rasta, makroekonomskih, globalnih i dešavanja u regionu koja utiču na Crnu Goru, koliko će biti neophodno od tog zaduženja da se finansiraju nedostajuća sredstva,izjavio je početkom ove godine ministar finansija Aleksandar Damjanović.
Vijesti