Centralna banka odlučila je da uvede stečaj u Atlas banku, nakon što nije uspjela dokapitalitacija vrijedna 22 milona eura, objavljeno je na sajtu Atlas banke.
Za stečajnog upravnika imenovan je Mirko Radonjić, diplomirani ekonomista iz Podgorice.
“Pozivaju se povjerioci „Atlas banke“ AD Podgorica u stečaju da, u roku od 30 dana od dana objavljivanja ovog oglasa u „Službenom listu Crne Gore“, prijave stečajnom upravniku svoja potraživanja sa dokazima, na adresu Ulica Vaka Đurovića BB, 81 000 Podgorica, Crna Gora”, navodi se na web sajtu Atlas banke.
Potraživanja povjerilaca koja se vode u poslovnoj evidenciji „Atlas banke“ AD Podgorica i potraživanja povjerilaca utvrđena pravosnažnim sudskim odlukama smatraju se prijavljenim, po sili zakona.
Pročitaj još: Ako planira stečaj u Atlas banci, CBCG može izazvati pogubne posljedice
Upozoravaju se povjerioci da će se neblagovremene prijave odbaciti.
Pozivaju se dužnici „Atlas banke“da svoje dugove izmire bez odlaganja, navodi se u odluci o uvodjenju stečaja.
Ovo je druga banka u vlasništvu Duška Kneževića, za kojim je raspisana Interpolova potjernica, u koju se uvodi stečaj.
Prethodno je stečaj uveden u Invest banku Montenegro.
Radnici ostaju bez posla
Predsjednik sindikata Atlas banke Nemanja Ivanović je ranije za naš portal kazao da stečaj znači prestanak radnog odnosa za sve zaposlene.
“U slučaju takvog scenarija primjenjivaće se Zakon o stečaju i likvidaciji banaka tako da sindikat ne moze pruziti nikakvu zaštitu zaposlenima koji će ostati bez posla. Zaposleni bi eventualno u slučaju stečaja imali pravo na isplatu neisplaćenih potraživanja kod poslodavca shodno odredbama Zakona o stečaju banaka, međutim banka je do sada redovno isplaćivala zarade zaposlenima”, kazao nam je Ivanović.
“Poznato je da već duži vremenski period nema granskog kolektivnog ugovora za banke i druge finansijske organizacije, koji bi trebao da bude zaključen između Unije poslodavaca i dva reprezentativna sindikata Sindikata finansijskig organizacija i Sindikata banaka koji je iz Unije slobodnih sindikata. Oko ugovora vođeni su dugi pregovori koji nijesu dali rezultat. Za sada su pregovori zastali, mada se očekuje njihov nastavak“, kaže Ivanović.
Sindikat je, kazao je ranije Ivanović, sa Centralnom bankom imao komunikaciju ali se iz centralne monetarne institucije nisu izjašnjavali o scenarijima šta bi se desilo sa radnicima u slučaju stečaja. Kako kaže, imajući u vidu ranije slučajeve uvođenja stečaja u bankama jedan dio zaposlenih bi ostao da radi u banci na određeno vrijeme, dok bi većina ostala bez posla.
Ivanović je naglasio i da se ne može govoriti ni o socijalnom programu kod banke kojoj prijeti steča.
“Prije nekoliko godina rađen je socijalni program za zaposlene koji su zbog ekonomskih i organizacionih promjena ostali bez posla i oni su tada proglašeni tehnološkim viškom, tako da im je isplaćena otpremnina shodno kolektivnom ugovoru koji je potpisan između Sindikalne organizacije i Atlas Banke”, kazao je Ivanović.