Bivši premijer Japana Šinzo Abe (67) podlegao je povredama nakon što je bio meta napada dok je držao govor na predizbornom mitingu u Nari, zadobivši prostrijelne rane u predjelu vrata i grudi, izvijestio je japanski javni servis, televizija NHK.
Abe je preminuo u bolnici gdje mu je nakon napada pružena medicinska pomoć, saopštio je visoko rangirani zvaničnik Liberalno-demokratske partije.
Ljekari su rekli da bivši premijer nije pokazivao znake vitalnih funkcija kada je primljen u bolnicu, ali su pokušali sa vještačkim oživljavanjem. Kako su naveli, stanje bivšeg premijera je bilo „veoma ozbiljno“. Njegova smrt je proglašena u 17.03 po lokalnom vremenu.
Ljekar je na konferenciji za novinare rekao da je Abe iskrvario na smrt, nakon što se njegov tim četiri i po sata borio da mu spasi život. Pokušali su da zaustave krvarenje i priključili su ga na transfuziju, iskoristivši više od sto jedinica krvi. On je potvrdio da su bile dvije rane, vjerovatno prostrelne, ali je naglasio da tokom operacije nisu mogli da nađu metke.
Ministar odbrane u japanskoj vladi Nabuo Kiši kazao je da “ne postoji izgovor za taj čin, koji god motivi napadača bili”.
Osumnjičeni napadač koji je uhapšen ubrzo poslije pucnjave je muškarac u četrdesetim i, kako je navela lokalna policija u Kjotu, pretpostavlja se da je koristio modifikovani pištolj. Lokalni mediji su izvijestili da je osumnjičeni služio u mornarici i napustio japanske snage teritorijalne odbrane 2005. Kako prenosi NHK, osumnjičeni je policiji priznao da je bio nezadovoljan Abeom i da je namjeravao da ga ubije. Identifikovan je kao stanovnik Nare Tecuja Jamagami. Prilikom pretresa njegovog doma, policija je otkrila potencijalno eksplozivne naprave.
Aktuelni premijer Fumio Kišida prekinuo je svoju izbornu kampanju nakon što je obaviješten o napadu na Abea. Prema pisanju medija, on se odmah vratio u sjedište vlade u Tokiju iz sjeverne prefekture Jamagata. Vlada je zatim formirala krizni štab. Kišida je tada, odgovarajući na pitanja novinara, rekao da je Abe u „kritičnom stanju“, a napad nazvao „gnusnim činom“.
Svjetski zvaničnici pridružili su se osudama napada, a među njima su predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, državni sekretar SAD Entoni Blinken, britanski premijer Boris Džonson, pa i bivši predsjednik SAD Donald Tramp, koji oglasio na svojoj društvenoj mreži.
Abe, koji je bio japanski premijer sa najdužim stažom, podnio je ostavku 2020. navodeći zdravstvene razloge. Naslijedio ga je njegov bliski stranački saveznik Jošihide Suga, koga je kasnije zamijenio Fumio Kišida.
Liberalno-demokratska partija ima gotovo monopol na vlast u Japanu od kraja Drugog svjetskog rata, te gotovo da nije bilo sumnje da će premijer Fumio Kišida ovog vikenda dobiti drugi mandat, piše BBC. Iako se povukao 2020, Abe i dalje ima veliki uticaj u stranci. Lokalni ogranak njegove partije je potvrdio da će govoriti u Nari samo dan uoči mitinga.
Mitinzi poput ovog na kojem je govorio Abe su uobičajeni tokom 20 dana uoči izbora i to je jedini vremenski okvir u kojem je prema japanskom zakonu dozvoljena kampanja.
Visoko rangirani političari kao što je Abe obično putuju sa velikim obezbjeđenjem, a napadi na javne ličnosti su izuzetno rijetke u Japanu.
Izvor: Danas