Rezerve za pola godine državu bi koštale više od 50 miliona eura, kaže nekadašnji direktor Robnih rezervi Miro Blečić. Prema ocjeni ekonomskih analitičara, u Crnoj Gori ne bi trebalo da bude nestašica, ali je potreban oprez. Građani, na najave o još jednoj krizi, kažu da su navikli.
I dok iz svijeta grme najave o nestašici hrane, naš narod se ne plaši. Tvrde hrane će biti, a i ako ne bude, kažu, preživjećemo.
Ekonomisti smatraju da nestašice u Crnoj Gori neće biti.
“Kao malo tržište Crna Gora ne može doći u tu situaciju da potpuno nema određenih proizvoda na tržištu”, ističe ekonomski analitičar, Mirza Mulešković.
Bilo hrane ili ne, Crna Gora svakako, mora imati rezerve, kaže poslednji direktor robnih rezervi Miro Blečić. Poručuje da je zahtjev za njihovo formiranje imperativ, te da se ne smiju posmatrati kao teret nacionalne ekonomije, vec podsticaj privrednog razvoja.
Za pola godine robnih rezervi, smatra Blečić, sada treba dosta novca. Crna Gora kaže, to ima i može.
Iako je mišljenja da nestašice biti neće, Mulešković kaže da se neke zalihe moraju imati način kako sve organizovati, poručuje, veoma je bitan.
“U ovom trenutku najbrži način su privatno javna partnerstva gdje država može sa privredom da pravi rezerve kod privrede ukoliko dođe do situacije da je neophodno da se država snabdijeva”, istakao je Mulešković.
Stvaranje robnih rezervi, poručuje Blečić, stvorilo bi brojne benefite.
“Cijene bi bile manje i urednost snabdijevanja neuporedivo bolja”, istakao je on.
Zaključuje da kada smo poslednji put koristili robne rezerve, davne 2003. godine, u najtežim vremenima na tržištu Crne Gore, tada nije falilo ništa.
Izvor: RTCG