Jerremy Weir, šef multinacionalne kompanije Trafigura koja je jedan od vodećih svjetskih trgovaca sirovinama, posljednji je globalni poslovni lider koji najavljuje crni scenario u drugoj polovini godine.
Analitičari najavljuju i moguće nestašice gasa, a takođe se govori i o nestašicama goriva. Kao prijetnja ekonomiji u drugoj polovini godine tu je i recesija.
Čelnik Trafigure upozorio je da bi tržište nafte ove godine moglo doći u “parabolično stanje” s cijenama koje će porasti rekordno i izazvati usporavanje ekonomskog rasta, piše Financial Times.
Weir je rekao da su energetska tržišta u kritičnom stanju jer su sankcije na ruski izvoz nafte nakon njene invazije na Ukrajinu pogoršale ionako ograničene zalihe nastale godinama nedovoljnog ulaganja. “Imamo kritičnu situaciju”, rekao je Weir na konferenciji Global Boardroom Financial Timesa. “Stvarno mislim da imamo problem sljedećih šest mjeseci… Jednom kada dođe do ovih paraboličkih stanja, tržišta se mogu pomjeriti i mogu poprilično skočiti”, dodao je.
Paraboličko kretanje na tržištima se definiše kao stanje kada cijena koja je rasla naglo skoči na dosad neviđene nivoe, poput desne strane paraboličke krivulje.
Weir je dodao da je velika vjerovatnoća da bi cijene nafte mogle porasti na 150 dolara po barelu ili više u nadolazećim mjesecima, s poremećenim lancima snabdijevanja jer Rusija pokušava da preusmjeri svoj izvoz nafte iz Evrope.
Brentom (naftom iz Sjevernog mora) koja se smatra referentnom vrijednošću za naftu trguje se po cijeni blizu 120 dolara po barelu. a dosad najvišu cijenu od 147 dolara dostigla je uoči finansijske krize 2008. godine. No prema najavama sada bi se ta cijena mogla premašiti i zadržati se na tom nivou neko vrijeme.
Izvršni direktor Trafigure posljednji je upozorio da ekonomija još nije doživjela najgore od energetske krize, s malo načina da snizi cijene jer će ionako stisnute globalne zalihe vjerovatno postati manje ako ruska proizvodnja dodatno padne.
Jamie Dimon, izvršni direktor JPMorgana, upozorio je prošle nedjelje da bi cijene ove godine mogle dostići 150 ili 175 dolara po barelu. Analitičari Goldman Sachsa predviđaju da bi nafta mogla u prosjeku koštati više od 140 dolara po barelu u trećem tromjesečju, kada je ljetna sezona vožnje u SAD-u na vrhuncu.
Weir je rekao da će rastuća cijena drugih roba, uključujući metale poput bakra i litijuma, takođe vjerovatno uticati na globalni ekonomski rast i konačno bi mogla izazvati usporavanje kako bi se obuzdala potražnja. “Ako budemo vidjeli vrlo visoke cijene energije kroz neko vremensko razdoblje, na kraju ćemo vidjeti uništenje potražnje”, rekao je. “Biće problematično održati ove nivoe i nastaviti globalni rast”, rekao je, prenosi Index.