Ministar poljoprivrede Aleksandar Stijović kazao je na konferenciji za medije povodom predstavljanja Agrobudžeta za 2022. da budžet za ovu godinu iznosi 50,9 miliona eura, a sredstva iz nacionalnog budžeta su, kako je naveo, 35,9 miliona eura.
Stijović je naveo da su sredstva iz nacionalnog budžeta uvećana 47 procenata u odnosu na 2020.
“Od nacionalnih sredstava naši poljoprivrednici najviše osjete. To su sredstva koja u praksi najviše utiču na poboljšanje proizvodnje”, rekao je Stijović.
Kazao je da je Budžet razvojni i projektovan je da pomogne poljoprivrednim proizvođačima da razviju svoju proizvodnju u maksimalnoj mjeri koja je moguća u ovim uslovima.
“Zato su nam i obezbijeđena dodatna sredstva kroz podršku Skupštine i Ministarstva. Sve mjere su značajno povećanje, deset procenata i više”, rekao je Stijović.
“Premije po grlu u govedarstvu povećane su sa 75 na 85 eura, a za junice u čistoj rasi premije su povećane sa 50 na 150 eura. U ovčarstvu i kozarstvu povećane su premije sa devet na deset eura po grlu, a u svinjarstvu sa 60 na 100 eura po grlu”, rekao je Stijović.
Navodi da je po prvi put uvedena mjera za nabavku jata tovnih pilića i ćurića.
Stijović je rekao da je povećana i osnovna premija za otkup mlijeka sa pet na osam centi i dodao da dodatno nagrađuju kvalitet i kvantitet sa po pet centi i dodatni jedan za količine preko pet hiljada litara.
“Povećane su subvencije u biljnoj proizvodnji sa 220 na 250 eura po hektaru za sve obradive površine. Dodatnih 10 eura po hektaru opredijeljeno je za mlade poljoprivrednike”, rekao je Stijović.
Podržaće, kako je kazao, direktna plaćanja u stočarskoj proizvodnji, direktna plaćanja u biljnoj proizvodnji, program intervencija na tržištu i upravljanje rizicima u poljoprivredi.
Navodi da će i kroz mjere ruralnog razvoja podržati IPARD2 program, razvoj vinarstva i vinogradarstva, razvoj maslinarstva, a daće, kako kaže, između ostalog, podršku povrtarskoj proizvodnji i podršku unapređenju stočnog fonda.
Daće podršku, kako je naveo, i mladim poljoprivrednicima koji žele da ostanu na selu, a mlađi su od 40 godina, kao i podršku ženskom preduzetništvu.
“Podrška organskoj proizvodnji, upravljanje stajskim đubrivom, razvoj sela…”, dodaje.
Stijović navodi da Vlada priprema Nacrt zakona o privremenom ograničavanju cijena osnovnih životnih namirnica, a priprema se i Predlog zakona o izmjenama i dopunama zakona o akcizama, kako bi mogle da se ograniče cijene naftnih derivata.
Sada smo na nivou potreba tri mjeseca, dodaje.
“Globalna situacija izazvana ratom u Ukrajini prijeti globalnom snabdijevanju hrane, mi ne posjedujemo robne rezerve još od 2003. i nemamo nijedan zaštitni mehanizam u slučaju katastrofa poremećaja u snabdijevanju”, rekao je Stijović.
Kaže da je realno očekivati rast cijena brašna i ulja na tržištu.
Ponuda osnovnih životnih namirnica na tržištu, kako navodi, nije u mogućnosti da prati tražnju i to rezultira rastom cijena.
“Problem će nastati kada se Rusija isključi iz svih sistema plaćanja, jer će biti u nemogućnosti da proizvode koji idu ka Evropi naplati, i to će dovesti dotoga da samo ono što je avansnoplaćeno može da stigne i tada očekujemo da ćemo imati problem u snabdijevanju”, dodaje Stijović.
Efekat čitavog globalnog poremećaja na našem tržištu možeuzrokovati ozbiljnu nestašicu, još ne znamo kako će se razvijati stvari, nadamo se da će se smiriti, ali u svakom slučaju vjerujemo da kroz ovogodišnji Agrobudžet imamo mogućnost da poboljšamo našu proljoprivrednu proizvodnju i da povećano našu nazavisnost u proizvodnji hrane.
Izvor: Portal Analitika