Ministarstvo kapitalnih investicija, bez obzira što prioritetnim smatra profitabilno poslovanje državnih preduzeća u svom resoru, pa samim tim i EPCG, takođe prepoznaje i značaj očuvanja aluminijske industrije za ukupnu ekonomiju Crne Gore.
Zbog toga je Ministarstvo kapitalnih investicija spremno da EPCG i Uniprom KAP-u predloži model rješavanja problema.
– KAP u narednih šest mjeseci sveo proizvodnju na najmanju moguću mjeru dovoljnu za očuvanje opreme i proizvodnih kapaciteta. U tom periodu EPCG bi isporučivala minimum električne energije potrebne za taj proces i bila bi spremna da prihvati troškove neuposlenog kadra, o čemu bi se napravio poseban sporazum. EPCG bi imala pravo da vrši nadzor nad minimumom proizvodnog procesa kroz odgovarajuće radno tijelo. Tokom ovog perioda, EPCG i Uniprom KAP bi razmotrili uslove dalje saradnje – predlozi su Ministarstva.
Ovakvim modelom, kako ističu, EPCG bi se sačuvala od velikih gubitaka zbog razlike između tržišne (300 EUR/MWh) i tražene cijene električne energije za KAP (45 EUR/MWh) a aluminijska industrija bi bila sačuvana do povoljnijih uslova na tržištu električne energije.
– Dodatni motiv za ovakvu ponudu je očuvanje stručnog kadra odnosno radnih mjesta trenutno zaposlenih u aluminijumskoj industriji – dodaju oni.
Uniprom traži smanjenje potrošenje električne energije kroz sistem
Uniprom je danas obavijestio EPCG, COTE I CGES i, kao što nalaže procedura, zatražio smanjenje potrošenje električne energije kroz sistem.
– Svakog narednog dana, dok traje gašenje, ovo će biti dio regularne procedure kojom se na dnevnom nivou obavještava elektroenergetski sistem o smanjenju potrošnje u odnosu na proces gašenja elektrolize – naveli su iz kompanije.
Kao što je i rečeno na konferenciji za medije Uniproma, nalog za gašenje je predat danas.
Iz Uniproma su dostavili i softverski pregled smanjenja.
Izvor: Dan.co.me