Međunarodni monetarni fond (MMF) je nedavno upozorio da bi čak 40 odsto korporativnog duga moglo da se završi bankrotom. Naime, posle skoro godinu i po dana intenzivne zdravstveno-ekonomske borbe s kovidom-19, situacija i dalje nije sjajna, posebno imajući u vidu nove sojeve virusa.
Ukupna zaduženost preduzeća u EU u 2020. porasla je za petinu, a kovid je svijet zadužio za 281 bilion dolara ili 355% globalnog BDP-a.
Iz čuvene banke Goldman Sachs takođe nemaju lijepe vijesti. Kažu da će talas stečaja u SAD biti gore nego 2008/09, kada je nastupila Svjetska ekonomska kriza, prenosi Biznis Telegraf.
Firme u EU su se tokom proteklog perioda masovno zaduživale, kako bi prebrodile finansijske padove, a posljedica toga je učešće korporativnog duga nefinansijskog sektora u BDP-u, sa rastom od 9 odsto – na 106 odsto bruto domaćeg proizvoda.
Sada je goruće pitanje u EU kako riješiti plasmane (NPL) i osposobiti banke za nove pozajmice. Kao rješenja navode se formiranje mreže kompanija za upravljanje problematičnom imovinom (AMC), kao i oslanjanje na jačanje rezervi kapitala i podsticanje prodaje NPL na sekundarnim tržištima.
Stručnjaci navode da su mala i srednja preduzeća u posebnom problemu, ako uzmemo u obzir njihovu raznolikost i strukturu kapitala, ali i brojnost, zatim fiksne troškove.
Tržište kapitala bi, smatra se, moglo biti ključno za oporavak evropske privrede nakon krize, mada se nedavno oglasila i šefica ECB, Kristin Lagard, rekavši da će julska sjednica “donijeti zanimljive varijacije i promjene”.
EU, zapravo, prvo mora da omogući zajedničke resurse, ako želi da se oslobodi korporativnog duga. Takođe, u narednom periodu sve njene ekonomije čeka restrukturiranje velikog broja firmi.